Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę wpłynie na wysokość odszkodowań wypłacanych pracownikom doświadczającym mobbingu czy dyskryminacji. Kto może uzyskać takie odszkodowania i na jakiej podstawie?

Ile można dostać odszkodowania za mobbing w 2025 r.?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca obowiązany jest przeciwdziałać mobbingowi.

Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Jest to definicja sformułowana w Kodeksie pracy. Wynika z niej, iż dla zaistnienia mobbingu nie wystarczą jednokrotne lub kilkukrotne zachowania. Pojęcie mobbingu jest jednak dość ogólne. Z tego powodu sąd w każdej sprawie indywidualnie bada przesłanki zaistnienia tego zjawiska.

Przykład

Jako przykładowe możemy tu wymienić zachowania, które polegają na ciągłym podejmowaniu prób ośmieszenia pracownika, przydzielaniu zadań uwłaczających godności czy przerastających możliwości ich wykonania przez pracownika.

Jeżeli mobbing u pracownika wywołał rozstrój zdrowia, to może on dochodzić od pracodawcy odpowiedniego zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Pracownik, który doznał mobbingu lub wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Stanowi o tym art. 943 § 3 Kodeksu pracy.

Ważne

W 2025 r. minimalne odszkodowanie za mobbing wyniesie 4666 zł.

Co istotne, takie odszkodowanie nie ma górnego limitu. Jeżeli pracownik wykaże, iż poniósł szkodę w wyższej wysokości, wówczas otrzyma większe odszkodowanie.

Aktualne przepisy nie wymagają też, aby pracownik musiał rozwiązać umowę o pracę, by starać się o odszkodowanie. Ważne jest jednak, by mobbing odpowiednio udowodnić przed sądem, a przede wszystkim wykazać jego uporczywość i długotrwałość.

Jakie odszkodowanie za nierówne traktowanie i dyskryminację w 2025 roku?

Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę .To uprawnienie zostało uregulowane w art. 183d Kodeksu pracy.

Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób z przyczyn takich jak płeć, wiek, niepełnosprawność, rasa, religia, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkowa, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientacja seksualna, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Od 1 stycznia 2025 r. minimalna wysokość odszkodowania w takich przypadkach wyniesie 4666 zł.

Tutaj również nie określono górnej granicy odszkodowania.

Przepis art. 183d k.p. ma zastosowanie do odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania (art. 112 k.p.) – tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 24 sierpnia 2023 r. (sygn. III PZP 1/23).

Zgodnie z art. 112 Kodeksu pracy, pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków. Dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu.

Ważne

W praktyce oznacza to, iż odszkodowanie przewidziane w Kodeksie pracy w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę można zasądzić w przypadku każdego nierównego traktowania, nie tylko dyskryminacji.