statystyki

Pensja wypłacana z dotacji bez oskładkowania

autor: Bożena Wiktorowska06.06.2016, 07:28; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:12

Nie ma obowiązku opłacania danin na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzenia dyrektora żłobka finansowanego ze środków pochodzących z dotacji jednostki samorządowej. Tak uznał Zakład Ubezpieczeń Społecznych w interpretacji indywidualnej.

Powodem zajęcia się sprawą były wątpliwości wspólniczki spółki cywilnej, która prowadzi żłobek. Kobieta odprowadzająca z tytułu działalności gospodarczej składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne równocześnie była dyrektorem żłobka. Funkcję tę sprawowała na podstawie statutu placówki, zgodnie z którym wnioskodawczyni nie tylko kierowała bieżącą działalnością opiekuńczo-wychowawczą żłobka, lecz także m.in. reprezentowała go na zewnątrz, zarządzała jego sprawami administracyjnymi i sprawowała nadzór nad opiekunami dzieci. Kobieta nie miała osobnej umowy o pracę.

Z kolei zgodnie z art. 60 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dzieckiem w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1457 ze zm.) wspólnicy prowadzący żłobek w formie spółki cywilnej otrzymują od jednostek samorządu terytorialnego dotacje celowe na bieżące funkcjonowanie placówki. Przy czym do wydatków bieżących należą koszty utrzymania jej dyrektora.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane