statystyki

Przykazania dla walczących z bezrobociem

autor: Piotr Arak18.04.2016, 07:31; Aktualizacja: 18.04.2016, 10:03
Decentralizacja poszła za daleko. To rząd, a nie samorząd, prowadzi politykę rynku pracy.

Decentralizacja poszła za daleko. To rząd, a nie samorząd, prowadzi politykę rynku pracy.źródło: ShutterStock

Bezrobocie w Polsce jest na najniższym poziomie od 25 lat. W marcu stopa bezrobocia wyniosła 10 proc. przy 10,3 proc. w lutym. W porównaniu do marca ubiegłego roku odsetek ludzi bez pracy zmniejszył się o 1,5 pkt proc. Powinniśmy się z tego cieszyć, a przy okazji skorzystać z szansy, by wreszcie zmodernizować instytucje pośrednictwa pracy.

Z badań prof. Joanny Tyrowicz z UW wynika, że urzędy pracy nie realizują swojego podstawowego zadania, czyli przedstawiania zróżnicowanej oferty miejsc pracy osobom poszukującym zatrudnienia (nie tylko tym bez pracy). Zaledwie 10–20 proc. ofert pracy trafia do urzędów pracy, a ponad 50 proc. przedsiębiorstw nigdy nie zgłasza do nich ogłoszeń. W każdym miesiącu liczba osób bezrobotnych, które znalazły pracę, jest dwuipółkrotnie większa niż liczba ofert pracy w dyspozycji urzędów pracy. Większość pracodawców szuka pracowników samodzielnie lub za pośrednictwem mediów. Także osoby bezrobotne w większości przypadków zdane są na media oraz znajomych i rodzinę. Skutkiem tego koszt zapełnienia wakatu jest w Polsce wysoki i  stanowi jeden z istotnych czynników zniechęcających pracodawców do tworzenia nowych miejsc pracy.

Decentralizacja poszła za daleko. To rząd, a nie samorząd, prowadzi politykę rynku pracy. To on wyznacza cele, strategię i regulacje dotyczące działania urzędów, a ostatecznie daje także pieniądze na walkę z bezrobociem. To, że instytucje realizujące politykę rynku pracy są w gestii samorządów, jest złudzeniem, bo nie wychodzą one w większości poza reguły nakreślone przez ministra pracy. Powstaje więc pytanie, czy samorządy powinny się zajmować prowadzeniem polityki rynku pracy. Czy urzędy pracy nie powinny być nadzorowane przez prefektury rządu? Niejasna w dzisiejszym podziale zadań jest także rola wojewódzkich urzędów pracy, które określają regionalne cele i  wypłacają środki na zasadach konkursowych. Możliwe, że takie umocowane przy wojewodzie instytucje są po prostu zbędne.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane