statystyki

Przykazania dla walczących z bezrobociem

autor: Piotr Arak18.04.2016, 07:31; Aktualizacja: 18.04.2016, 10:03
Decentralizacja poszła za daleko. To rząd, a nie samorząd, prowadzi politykę rynku pracy.

Decentralizacja poszła za daleko. To rząd, a nie samorząd, prowadzi politykę rynku pracy.źródło: ShutterStock

Bezrobocie w Polsce jest na najniższym poziomie od 25 lat. W marcu stopa bezrobocia wyniosła 10 proc. przy 10,3 proc. w lutym. W porównaniu do marca ubiegłego roku odsetek ludzi bez pracy zmniejszył się o 1,5 pkt proc. Powinniśmy się z tego cieszyć, a przy okazji skorzystać z szansy, by wreszcie zmodernizować instytucje pośrednictwa pracy.

Z badań prof. Joanny Tyrowicz z UW wynika, że urzędy pracy nie realizują swojego podstawowego zadania, czyli przedstawiania zróżnicowanej oferty miejsc pracy osobom poszukującym zatrudnienia (nie tylko tym bez pracy). Zaledwie 10–20 proc. ofert pracy trafia do urzędów pracy, a ponad 50 proc. przedsiębiorstw nigdy nie zgłasza do nich ogłoszeń. W każdym miesiącu liczba osób bezrobotnych, które znalazły pracę, jest dwuipółkrotnie większa niż liczba ofert pracy w dyspozycji urzędów pracy. Większość pracodawców szuka pracowników samodzielnie lub za pośrednictwem mediów. Także osoby bezrobotne w większości przypadków zdane są na media oraz znajomych i rodzinę. Skutkiem tego koszt zapełnienia wakatu jest w Polsce wysoki i  stanowi jeden z istotnych czynników zniechęcających pracodawców do tworzenia nowych miejsc pracy.

Decentralizacja poszła za daleko. To rząd, a nie samorząd, prowadzi politykę rynku pracy. To on wyznacza cele, strategię i regulacje dotyczące działania urzędów, a ostatecznie daje także pieniądze na walkę z bezrobociem. To, że instytucje realizujące politykę rynku pracy są w gestii samorządów, jest złudzeniem, bo nie wychodzą one w większości poza reguły nakreślone przez ministra pracy. Powstaje więc pytanie, czy samorządy powinny się zajmować prowadzeniem polityki rynku pracy. Czy urzędy pracy nie powinny być nadzorowane przez prefektury rządu? Niejasna w dzisiejszym podziale zadań jest także rola wojewódzkich urzędów pracy, które określają regionalne cele i  wypłacają środki na zasadach konkursowych. Możliwe, że takie umocowane przy wojewodzie instytucje są po prostu zbędne.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane