statystyki

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron to nie zawsze wypowiedzenie

autor: Maria Kuźniar08.03.2016, 16:00
konflikt, kłótnia, pracodawca, pracownik, praca

Jeśli podwładny, po tym jak przełożony nie wyrazi zgody na odejście z pracy bez dotrzymania okresu wypowiedzenia, nie złoży dodatkowego wniosku, przełożony powinien traktować to jako decyzję o pozostaniu w dotychczasowej pracyźródło: ShutterStock

Pan Michał dostał niedawno propozycję innej pracy. – Nie zastanawiałem się nawet chwili, propozycja jest naprawdę korzystna. Powinienem jednak zacząć ją za dwa miesiące, tymczasem w dotychczasowej firmie obowiązuje mnie trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Boję się, że jeśli będę musiał zostać przez trzy miesiące, nowa oferta pracy przestanie być aktualna. Czy szef może nie zgodzić się na moje wcześniejsze odejście – martwi się czytelnik.

Szybsze odejście z pracy jest teoretycznie możliwe dzięki rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron. Dla pracownika, któremu szybka zmiana firmy jest na rękę, to korzystne rozwiązanie. Dla pracodawcy może być jednak zupełnie inaczej. Odejście z pracy jednej osoby wiąże się z koniecznością rekrutacji, a następnie przeszkolenia nowego pracownika. Oczywiście, wiele zależy od dobrej woli pracodawcy, zwłaszcza jeśli pracownik odchodzący do innej firmy nie wykonywał zadań, przy których nikt nie mógłby go zastąpić. Czasami jednak trudna sytuacja kadrowa sprawia, że szef nie zgadza się na wcześniejsze odejście pracownika i ma do tego pełne prawo. Może też sam wskazać termin, który jego zdaniem będzie odpowiedni. Jeśli odmówi, pracownik musi z taką decyzją się pogodzić. Nie może wówczas uznać decyzji pracodawcy za naruszającą prawa pracownicze i złożyć wypowiedzenia w trybie natychmiastowym z winy pracodawcy.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • co za ... to pisał??(2016-03-08 17:59) Zgłoś naruszenie 20

    Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron to nie zawsze wypowiedzenie Temat artykułu - za takie sformułowanie wylatuje się z naddźwiękową z egzaminu z prawa pracy. Gazeta PRAWNA?? Seriously? Ręce opadają. Odsyłam geniusza, który to pisał do GRUNTOWEJ lektury kodeksu pracy.

    Odpowiedz
  • Qwerty(2016-03-09 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekaw jestem, kto nadaje takie tytuly publikacjom - nie podejrzewam autora, bo mam nadzieje ze publikacje w GP pisza specjalisci.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane