statystyki

Inspektorowi pracy lepiej w kontroli nie przeszkadzać. Grożą za to dotkliwe sankcje

autor: Sebastian Kryczka12.02.2016, 07:00
Kontrola skarbowa

Sprawne przeprowadzenie kontroli powinno leżeć zarówno w interesie inspektora pracy, jak i podmiotu kontrolowanego.źródło: ShutterStock

Utrudnianie pracy urzędnikom Państwowej Inspekcji Pracy może się okazać zgubne dla pracodawców. Takie działania to wykroczenie lub przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Sprawne przeprowadzenie kontroli powinno leżeć zarówno w interesie inspektora pracy, jak i podmiotu kontrolowanego. Zdarza się jednak, że niektórzy pracodawcy – świadomie lub nie – utrudniają jej realizację.

Aby właściwie rozumieć, co kryje się pod pojęciem utrudniania czynności kontrolnych, niezbędna jest świadomość, do czego inspektor pracy jest uprawniony w trakcie kontroli. Zakres jego uprawnień przekłada się na określone obowiązki po stronie kontrolowanego. Brak należytej ich realizacji może w praktyce wypełniać znamiona utrudniania czynności kontrolnych.

Wachlarz możliwości

Podstawowym zadaniem inspektorów pracy jest przeprowadzanie postępowań kontrolnych w zakresie wynikającym z ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 640 ze zm., dalej: ustawa o PIP). Celem realizowanych przez nich kontroli jest ustalenie stanu faktycznego w zakresie prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bhp oraz dotyczących legalności zatrudnienia, a także odpowiednie udokumentowanie dokonanych ustaleń. Inspektor ma w ramach kontroli wiele uprawnień i przywilejów, których celem jest wypełnienie powyższych wymagań.

1. Wstęp na teren i do obiektów

Inspektor pracy ma prawo do swobodnego wstępu na teren oraz do obiektów i pomieszczeń podmiotu kontrolowanego. Może też przeprowadzić oględziny obiektów, pomieszczeń i stanowisk pracy, maszyn i urządzeń oraz przebiegu procesów technologicznych i pracy.

Uprawnienia te wydają się być oczywiste, gdy weźmiemy pod uwagę, że ustalenia i ocena inspektora m.in. w zakresie przestrzegania technicznego bezpieczeństwa pracy opierają się w dużej mierze na efektach wizytacji obiektów, pomieszczeń oraz stanowisk pracy. [przykład 1]


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane