statystyki

Kiedy pracodawca może żądać zwrotu kosztów poniesionych na naukę pracownika

autor: Mariusz Stępień03.11.2015, 16:00
pracownik, praca

Przeprowadzka do innego miasta nawet uzasadniona sytuacją rodzinną nie jest okolicznością wyłączającą z mocy prawa obowiązek zwrotu nakładów poniesionych przez pracodawcę na naukę pracownika.źródło: ShutterStock

Niedotrzymanie postanowień umowy szkoleniowej przez zatrudnionego nie musi się wiązać z koniecznością oddania firmie zainwestowanych w jego naukę pieniędzy. Ważny jest rodzaj świadczeń, z jakich korzystał, oraz powód odstąpienia od umowy

Czy przeprowadzka usprawiedliwi odejście z firmy

Po skończeniu studiów podyplomowych pracownica wyszła za mąż. Wcześniej w umowie szkoleniowej zobowiązała się do przepracowania w firmie jeszcze dwóch lat. Teraz, ze względu na planowany wyjazd do innego miasta, w którym mieszka jej mąż, chce odejść z firmy wcześniej. Złożyła więc wypowiedzenie, licząc, że szef zrozumie jej sytuację. Czy pracodawca musi odstąpić od żądania zwrotu poniesionych na jej naukę wydatków?

NIE

Przeprowadzka do innego miasta nawet uzasadniona sytuacją rodzinną nie jest okolicznością wyłączającą z mocy prawa obowiązek zwrotu nakładów poniesionych przez pracodawcę na naukę pracownika. Pracodawca może więc zażądać od niego zwrotu zapłaconego czesnego oraz innych przyznanych mu świadczeń (z wyjątkiem obligatoryjnych). Warto dodać, że przed 10 kwietnia 2010 r., czyli przed dniem wejścia w życie regulujących te kwestie przepisów kodeksu pracy, pracownica, która znalazłaby się w takiej sytuacji, byłaby zwolniona ze zwrotu kosztów. Obowiązujące wtedy rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472 ze zm.) uznawało bowiem, iż zawarcie związku małżeńskiego z osobą z innej miejscowości lub np. przeprowadzka do innej miejscowości z powodu zmiany miejsca pracy małżonka są okolicznościami, które usprawiedliwiają wcześniejsze odejście z pracy zatrudnionego. Obecne przepisy takich wyłączeń już nie przewidują. Zdarza się jednak, że pracodawcy tego typu rozwiązania wpisują do regulaminów pracy albo do indywidualnych umów zawieranych z uczącym się pracownikiem. Mogą to robić, gdyż zmniejszenie ryzyka zwrotu kosztów jest korzystne dla pracownika. Jeśli jednak takich dodatkowych zapisów w regulacjach wewnątrzzakładowych nie ma, przeprowadzka do innego miasta nie uchroni pracownika od zwrotu kosztów nauki opłaconego przez pracodawcę.

Podstawa prawna

Art. 1035 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane