Koziej i Polko: Jak docenić żołnierzy

autor: Artur Radwan09.07.2015, 07:28; Aktualizacja: 09.07.2015, 08:20

Konfrontacje DGP: prof. generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i generał Roman Polko były dowódca GROM i były zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Czy na wojsko przekazywana jest odpowiednia ilość pieniędzy?

Prof. generał Stanisław Koziej

TAK

2 proc. PKB, jakie będzie przeznaczane na obronność od 2016 r., to w obecnych warunkach polityczno-strategicznych wielkość odzwierciedlająca optymalny balans między potrzebami bezpieczeństwa i rozwoju. Oczywiście nie można wykluczyć potrzeby zwiększenia wydatków w razie drastycznego pogarszania się bezpieczeństwa w regionie i wzrostu prawdopodobieństwa bezpośredniej agresji. Na dzień dzisiejszy takiej potrzeby nie ma.

Generał Roman Polko

TAK

Jesteśmy w czołówce państw NATO, jeśli chodzi o odsetek PKB przekazywany na obronę narodową. Inna sprawa, na ile te wydatki są racjonalne. Niestety, armia kupuje zazwyczaj drogo i przypadkowo. Brak realizmu w przyjętych planach, częste ich zmiany związane z chaotycznymi decyzjami politycznymi, wskazanie kilkunastu zamiast kilku priorytetów i niedostateczne wsparcie dla polskiego przemysłu obronnego – to powoduje, że pieniądze nie są wydawane racjonalnie.

Czy ewentualne pieniądze na podwyżki dla żołnierzy należy podzielić po równo?


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane