statystyki

Zwrot kosztów szkolenia jest proporcjonalny

autor: Andrzej Marek05.03.2015, 10:01; Aktualizacja: 05.03.2015, 10:22

To, ile oddamy, zależy od tego, jak długo się uczymy i jak długo później pozostajemy w zatrudnieniu.

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą - zgodnie z art. 1031 par. 2 kodeksu pracy (dalej: k.p.) - przysługuje urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Za czas takiego urlopu oraz zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 1031 par. 3 k.p.) Przyznanie tych świadczeń stanowi minimalny obowiązek pracodawcy wobec pracownika, który zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Możliwe jest też przyznanie przez pracodawcę świadczeń fakultatywnych wymienionych w art. 1033 k.p., w szczególności opłat za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie pracownika podnoszącego kwalifikacje.

Na jakiej podstawie

Artykuł 1035 k.p. określa sytuacje, w których pracodawca może domagać się od pracownika zwrotu (całości lub części) dodatkowych świadczeń wymienionych przykładowo w art. 1033. Aby skutecznie domagać się od pracownika zwrotu takich świadczeń, pracodawca powinien z nim zawrzeć na piśmie umowę szkoleniową (o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych), w której pracownik m.in. zobowiąże się do przepracowania pewnego okresu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji lub w trakcie ich podnoszenia.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane