statystyki

Zwolnienie chronionego związkowca nie zawsze jest wykroczeniem

autor: BL05.03.2015, 07:39; Aktualizacja: 05.03.2015, 09:12

Zgodnie z art. 281 pkt 3 kodeksu pracy kto wypowiada lub rozwiązuje stosunek pracy bez wypowiedzenia, naruszając w sposób rażący przepisy prawa pracy, popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny. Czy takiej karze podlega ten, kto zwalnia szczególnie chronionego działacza związkowego bez zgody związku? Odpowiada Sławomir Paruch, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski Paruch.

Nie każde naruszenie art. 32 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 167), gwarantującego szczególną ochronę zatrudnienia działaczy związkowych, stanowi rażące naruszenie prawa pracy w rozumieniu art. 281 pkt 3 k.p. Nie dochodzi do rażącego naruszenia, jeżeli istnieją merytoryczne podstawy rozwiązania stosunku pracy, a naruszono jedynie normy proceduralne. Rozstrzygnięcie, że naruszenie prawa pracy miało charakter rażący, nie jest możliwe bez odniesienia się do przyczyn rozwiązania umowy o pracę. Takie stanowisko zajął w powyższej kwestii Sąd Najwyższy w wyroku z 16 listopada 2004 r., sygn. akt II KK 222/04.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane