statystyki

Obowiązek pracy zgodny z prawem, ale musi być uzasadniony

autor: Urszula Mirowska-Łoskot17.12.2014, 18:00
Rząd zapłaci za studia na Oksfordzie

Rząd zapłaci za studia na Oksfordzieźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zobowiązanie do odpracowania zagranicznych studiów sfinansowanych przez państwo to peerelowskie rozwiązanie. Ale jest ono zgodne z prawem

Rząd w przyśpieszonym tempie pracuje nad program „Studia dla wybitnych”. Skierował już do konsultacji projekt nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Zakłada on, że resort nauki będzie mógł utworzyć program, dzięki któremu np. absolwenci z licencjatem podejmą studia magisterskie w zagranicznej szkole wyższej na koszt państwa. Przedstawiając taką propozycję, rząd zaznaczył jednak, że osoby, które skorzystają z tej możliwości, po zakończeniu nauki będą musiały podjąć pracę w Polsce. W przeciwnym razie czeka ich zwrot pieniędzy. Przy czym nowelizacja nie reguluje tego warunku, ma on być opisany w rozporządzeniu.

Nakaz pracy

Zgodnie z zapowiedziami rządu dofinansowanie zagranicznych studiów odbywałoby się na zasadzie kredytu, który zostanie umorzony, jeśli absolwent spełni warunki przewidziane w programie: przede wszystkim skończy studia i wróci do Polski, gdzie przepracuje przynajmniej pięć lat. Na wypełnienie tego warunku absolwent np. Sorbony czy Oxfordu ma mieć 10 lat.

Tymczasem eksperci rozważają, czy zastosowanie takiego mechanizmu w ogóle jest możliwe. Szczególnie że prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego, pytana przez dziennikarzy o ewentualne wprowadzenie obowiązku odpracowywania studiów przez osoby, które bezpłatnie uczą się w Polsce, stwierdziła, że tego typu rozwiązanie nie wchodzi w grę. – Zakazują tego unijne przepisy – mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane