Pracodawca, który chciałby uzyskać dofinansowanie do pensji przyjętej do pracy osoby niepełnosprawnej, będzie musiał wykazać wzrost zatrudnienia ogółem.

Taką zmianę w wyliczaniu efektu zachęty wprowadza uchwalona przez Senat ustawa z 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Ma ona zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.
Nowelizacja przewiduje wiele zmian związanych z uzyskiwaniem przez pracodawców dodatkowej pomocy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), gdy zatrudniają osoby z uszczerbkiem na zdrowiu. Dotyczy to m.in. refundacji kosztów związanych z przystosowaniem miejsca pracy. Będą mogli ją uzyskać na wszystkich niepełnosprawnych pracowników, a nie tylko takich, u których dysfunkcja zdrowotna powstała w okresie zatrudnienia.
Firma będzie też mogła wnioskować o zwrot wydatków poniesionych na szkolenie pracownika, który pomaga niepełnosprawnemu w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Do tej pory było to możliwe tylko w odniesieniu do kosztów ich zatrudnienia.
Etap legislacyjny
Przekazanie ustawy do podpisu prezydenta