statystyki

Prace społecznie użyteczne wykonywane bez badań

autor: Tomasz Zalewski24.07.2014, 16:00
Bezrobotny może zażądać badań, które potwierdzą jego zdolność do wykonywania określonej czynności.

Bezrobotny może zażądać badań, które potwierdzą jego zdolność do wykonywania określonej czynności.źródło: ShutterStock

Urzędy kierujące bezrobotnych do prostych prac rzadko zwracają uwagę na ich stan zdrowia – alarmuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Główny inspektor pracy Iwona Hickiewicz postuluje, by osoby wysyłane do prac społecznie użytecznych były kierowane na obowiązkowe badania profilaktyczne w celu uzyskania zaświadczeń o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zleconych im zadań. Wniosek o zmianę przepisów przygotowano w oparciu o wyniki kontroli inspektorów pracy. Z danych zebranych przez PIP wynika bowiem, że osoby bezrobotne wykonują czynności, w trakcie których są narażone na działanie szkodliwych dla zdrowia lub życia czynników biologicznych, w tym bakterii, wirusów, czy grzybów.

Decyduje urząd

Zresztą praktyka pokazuje, że nie tylko tego typu zagrożenia mogą być groźne dla zatrudnionych przy prostych pracach niewymagających specjalnych predyspozycji zdrowotnych, czy psychofizycznych. Kilka lat temu w ramach prac społecznie użytecznych do jednego z przedszkoli w Koszalinie został skierowany bezrobotny, do którego zadań należało utrzymanie czystości obiektów zielonych wokół przedszkola. Ani powiatowy urząd pracy, ani miejski ośrodek pomocy społecznej nie widziały potrzeby skierowania go na badania lekarskie. Po miesiącu pracy mężczyzna zasłabł w czasie wykonywania obowiązków, a kilka dni później zmarł. Okazało się, że leczył się na nadciśnienie.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • jura(2014-07-25 07:00) Zgłoś naruszenie 00

    Niech ta PIPa zajmie się szarą strefą a potem poprawia innych

    Odpowiedz
  • dziadek(2014-07-24 17:49) Zgłoś naruszenie 00

    zastanawiałem się i nie znalazłem żądnej odpowiedzi na proste pytanie: dlaczego prace biurokratyczne nie sa w katalogu prac społecznie użytecznych

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane