statystyki

6 minut na toaletę dla pracownika? W Polsce to nie przejdzie

autor: Tomasz Zalewski21.07.2014, 10:30; Aktualizacja: 21.07.2014, 10:47
Toaleta

Toaletaźródło: ShutterStock

Pracodawca ma prawo uregulować zasady korzystania z toalety, ale mierzenie czasu, jaki pracownik w niej przebywa, narusza jego dobra osobiste.

Jeden z amerykańskich przedsiębiorców wprowadził dzienna normę 6 minut na załatwienie przez zatrudnianych potrzeb fizjologicznych. Polscy pracodawcy – co potwierdza praktyka – także są zainteresowani, by pracownik jak najkrócej przebywał w toalecie. Wystarczy przypomnieć praktyki hipermarketów obligujące pracowników chcących skorzystać z toalety do stawania na czerwonej kropce. Takie formy uregulowania naturalnych potrzeb pracownika zostały potępione, co nie oznacza, że prawo pracy nie pozwala pogodzić potrzeb przedsiębiorcy z naturalnymi potrzebami zatrudnianych.

Generalnie każdy pracownik czas na odpoczynek czy toaletę ma zapewniony w czasie obligatoryjnej 15-minutowej przerwy zwanej potocznie przerwą śniadaniową. Prawo do niej mają wszyscy zatrudnieni, jeśli spędzają w pracy co najmniej 6 godzin.

W tym czasie pracownicy powinni bez limitowania załatwić wszystkie swoje sprawy, by być gotowym do świadczenia pracy w dalszej części dnia. – Oczywiście szef nie może zabronić skorzystania z toalety poza przerwą. Uważam, że prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków stoi wyżej nad rozwiązaniami wynikającymi z organizacji pracy. Zabranianie wyjść do toalety czy liczenie czasu, w jakim pracownik z niej korzysta, może być uznane za działanie naruszające dobra osobiste i godność – podkreśla Izabela Zawacka, radca prawny kancelaria Wojewódka i Wspólnicy.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • wjw(2014-07-22 09:39) Zgłoś naruszenie 20

  A jaka norma na zużycie papieru toaletowego ?

  Odpowiedz
 • o(2014-07-21 12:08) Zgłoś naruszenie 20

  a urzednicy i tak sraja na wszystko

  Odpowiedz
 • Kola(2014-07-21 11:14) Zgłoś naruszenie 20

  Jestem pracodawą ale nie wyobrażam sobie ustalanie vzasu korzystania z tosley. Wiadomo przecież , że to sprawa fizjologii i zdrowia człowieka. Jeden może chodzić bez sikania 10 godzin a ktoś inny potrzebuje skorzystać z toalety co 2 godziny.
  Poza tym kobiety potrzebują kprzystać z toalalety znacznie częściej za szględu ma fizjologię i comiesięczne misiączki. I tu też kest różnie u różnych pań bo kadna miediączkuke przez 3-4 dni w mosoącu a druga przez 6-7 dni. Co za naran wymyśla takie przepisy. Przecież sprawy fizjologiczne nie zależą od fo rej wi danej osoby.

  Odpowiedz
 • krol(2014-07-22 09:48) Zgłoś naruszenie 10

  Bzdury,jakich mało i to w Gazecie Prawnej.Żenada.

  Odpowiedz
 • W białym...(2014-07-23 17:53) Zgłoś naruszenie 11

  ...domu też obowiązuje 6 minut ?

  Odpowiedz
 • asia2035XD(2019-12-14 18:16) Zgłoś naruszenie 00

  A mi wolno korzystać z toalety tylko 2 razy dziennie, rano i wieczorem, więc praktycznie zawsze mam wypełniony, bolący pęcherz, mam 14 lat i jestem w 8 klasie, częściej mogę chodzić tylko gdy mam obfity okres, ale muszę to udowodnić

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane