statystyki

Pracodawca nie musi wiedzieć na co jesteś chory

autor: Michalina Topolewska03.07.2014, 07:49; Aktualizacja: 03.07.2014, 08:39
Choroba

Chorobaźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca nie może się domagać od pracownika dokumentu, w którym lekarz wskaże konkretne schorzenie. Wystarczy, że w zaświadczeniu będzie potwierdzone jego wystąpienie.

Tak wynika z wyjaśnienia biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON) w sprawie sposobu dokumentowania chorób u pracowników. Przepisy ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) przewidują bowiem, że w przypadku ich występowania u zatrudnionego, pracodawcy przysługują szczególne uprawnienia.

Należy do nich m.in. możliwość obniżenia wysokości obowiązkowych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (art. 21 ust. 4), otrzymywanie wyższej dopłaty do pensji pracownika (art. 26a ust. 1b) oraz udzielanie kontrahentom ulg w karach na fundusz (art. 22). O tym, jakie schorzenia są traktowane jako specjalne, decydują przepisy związane z danym uprawnieniem. Np. firmy kupujące produkty lub usługi od zakładów pracy chronionej zapłacą mniej na fundusz, jeżeli ich kontrahenci zatrudniają np. osoby chore psychiczne mające całościowe zaburzenia rozwojowe, epilepsję, upośledzenia umysłowe oraz niewidomych.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane