Coraz więcej osób chce jawności pensji – wynika z sond przeprowadzonych przez portal wynagrodzenia.pl.
Wynagrodzenia w firmach na ogół są tajemnicą. Kiedyś większość z nas uważała, że jest to prywatna sprawa między pracownikiem a pracodawcą. Z kolei za jawnością płac przemawiają względy ekonomiczne. Płaca jest bowiem ceną za pracę, a trudno wyobrazić sobie gospodarkę z utajnionymi cenami.
Portal wynagrodzenia.pl już po raz trzeci przeprowadził sondę na ten temat. Okazało się, że w 2014 roku za jawnością wynagrodzeń opowiedziało się 70% badanych, a przeciwnego zdania było tylko 30%. W porównaniu z sondami przeprowadzonymi na portalu w 2006 i 2007 roku jest to zdecydowana zmiana poglądów. W 2006 roku 57% ankietowanych było zwolennikami jawności. Przeciwnego zdania było 43%. Porównanie wyników prezentujemy na wykresie 1.
Jak widać na wykresie z roku na rok rośnie liczba osób uważających, że jawność życia gospodarczego powinna również dotyczyć zarobków. W ciągu 8 lat liczba zwolenników ujawniania wysokości płac wzrosła o 13%. W tej chwili ponad 2/3 Polaków uważa, że jest to pożądane działanie poprawiające relacje między pracodawcami i pracownikami. Jest to również zgodne z światowymi tendencjami w tym zakresie gdyż budowanie przejrzystych i uczciwych reguł życia zawodowego jest jedną z głównych zasad gospodarki wolnorynkowej.
Komentarze(21)
Pokaż:
Nie pracuję, bo już jestem na WYPRACOWNEJ GODNEJ (niemundurowej dla jasności) emeryturze, a jestem takiego zdania dlatego, że to dyktuje mi DOŚWIADCZENIE, którego Tobie BRAK! O jawności wynagrodzeń marzą wyłącznie bolszewiki, lenie, obiboki i BOMISIE(należy)! Człowiek zapracowany nie ma czasu zastanawiać się ile zarabia ktoś obok niego, albo sąsiad. Twoja praca świadczy o Tobie, a WIDZI ją Twój szef i odpowiednio wynagradza.
Albo w firmie jest nepotyzm.
Katarzyna
Tam każdy w necie może zobaczyć ile zarabia jego sąsiad i z tego powodu nikt nie ucierpiał.