statystyki

Kiedy mundurowy dostanie pensję w czasie zwolnienia lekarskiego

autor: Bożena Wiktorowska13.03.2014, 07:00; Aktualizacja: 13.03.2014, 09:00

Chorzy funkcjonariusze i żołnierze zawodowi otrzymają 80 proc. swojego uposażenia, jeśli ich nieobecność nie będzie miała związku ze służbą. Tylko w wyjątkowych sytuacjach przysługuje pełna kwota.

Po pięciu latach służby kobieta zatrudniona w policji wyszła za mąż. Rok później zaszła w ciążę. Okazało się jednak, że warunki służby oraz związany z tym stres spowodowały, że lekarz uznał, że ciężarna musi przebywać na zwolnieniu lekarskim. Czy w tym okresie będzie otrzymywać swoją pensję?

Kobiety służące w resortach siłowych mają prawo do pełnego uposażenia w czasie choroby przypadającej w czasie ciąży. Tym samym oznacza to, że osoby znajdujące się w takiej sytuacji nie stracą w okresie czasowej niezdolności do służby. To wynika ze specjalnej ochrony kobiet w czasie ciąży zarówno w systemie pracowniczym, jak i w służbach.

Podstawa prawna

Art. 1 ustawy z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw. Czeka na podpis prezydenta.


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane