statystyki

Kiedy mundurowy dostanie pensję w czasie zwolnienia lekarskiego

autor: Bożena Wiktorowska13.03.2014, 07:00; Aktualizacja: 13.03.2014, 09:00

Chorzy funkcjonariusze i żołnierze zawodowi otrzymają 80 proc. swojego uposażenia, jeśli ich nieobecność nie będzie miała związku ze służbą. Tylko w wyjątkowych sytuacjach przysługuje pełna kwota.

Po pięciu latach służby kobieta zatrudniona w policji wyszła za mąż. Rok później zaszła w ciążę. Okazało się jednak, że warunki służby oraz związany z tym stres spowodowały, że lekarz uznał, że ciężarna musi przebywać na zwolnieniu lekarskim. Czy w tym okresie będzie otrzymywać swoją pensję?

Kobiety służące w resortach siłowych mają prawo do pełnego uposażenia w czasie choroby przypadającej w czasie ciąży. Tym samym oznacza to, że osoby znajdujące się w takiej sytuacji nie stracą w okresie czasowej niezdolności do służby. To wynika ze specjalnej ochrony kobiet w czasie ciąży zarówno w systemie pracowniczym, jak i w służbach.

Podstawa prawna

Art. 1 ustawy z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw. Czeka na podpis prezydenta.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane