statystyki

Urlop w okresie wypowiedzenia za zgodą szefa

autor: Mariusz Mosiołek22.11.2013, 08:27; Aktualizacja: 22.11.2013, 08:30

Pani Justyna od ponad trzech lat pracuje w sklepie z damską odzieżą. Niestety miesiąc temu jej mama doznała udaru i jest częściowo sparaliżowana. – Postanowiłam odejść z pracy, aby móc opiekować się mamą. – pisze czytelniczka. Rezygnując z zatrudnienia, poprosiła pracodawcę o możliwość wykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia. – Szef powiedział, że woli zapłacić ekwiwalent, niż wysłać mnie na urlop. Jak mam się opiekować matką, będąc w pracy? – żali się pani Justyna. – Czy mogę zmusić pracodawcę do tego, aby udzielił mi urlopu, który mi przysługuje? – pyta.

Nie mamy dobrych wieści dla pani Justyny, która tak jak wielu pracowników szuka w okresie wypowiedzenia możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z przepisami urlopy powinny być udzielane na podstawie planu obowiązującego w danym zakładzie pracy. Ustala go pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jeśli planu nie sporządza, termin urlopu ustala się indywidualnie w porozumieniu z pracownikiem.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane