statystyki

Jak pracownik może legalnie odpracować prywatne wyjścia w godzinach pracy

autor: Tomasz Zalewski28.08.2013, 08:41; Aktualizacja: 13.08.2014, 09:54

Do tej pory nie było jasne, czy jeśli podwładny odrabia wyjście niezwiązane z pracą po godzinach, należy mu wypłacić wynagrodzenie i dodatek za nadgodziny. Nowelizacja ostatecznie wyjaśniła te wątpliwości.

Nowelizacja kodeksu pracy rozstrzygnęła ostatecznie kwestię odpracowywania przez pracowników wyjść prywatnych w godzinach pracy. Problem ten pojawił się pod koniec 2010 r. za sprawą stanowiska Głównego Inspektoratu Pracy z 7 grudnia 2010 r. w sprawie powstania godzin nadliczbowych przy odpracowywaniu prywatnych wyjść (GPP-459-4560-80-1/10/PE/RP). Wynikało z niego, że jeśli przy odpracowywaniu prywatnych wyjść została przekroczona norma dobowa lub przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wystąpiły godziny nadliczbowe. Oznaczało to, że za godziny przeznaczone na odpracowanie prywatnego wyjścia pracownik nabędzie prawo do wynagrodzenia powiększonego o stosowny dodatek.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane