Partnerzy społeczni popierają zmiany w zakresie obliczania zasiłku macierzyńskiego. Chcą jednak, by zaczęły obowiązywać po roku od uchwalenia ustawy.
Partnerzy społeczni popierają zmiany w zakresie obliczania zasiłku macierzyńskiego. Chcą jednak, by zaczęły obowiązywać po roku od uchwalenia ustawy.
To wynik konsultacji projektu założeń zmian w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego na wypadek choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 z późn. zm.). Zakłada on uśrednienie podstawy wymiaru zasiłku dla osób, które opłacają składki od zadeklarowanej kwoty, a nie faktycznego przychodu, w sytuacji gdy ma to miejsce krócej niż rok. Dla przedsiębiorców, którzy opłacają składki od podstawy wymiaru wyższej niż minimalna, podstawą obliczenia zasiłku miałaby być ta najniższa powiększona o różnicę pomiędzy nią a zadeklarowanym przychodem (podzielona przez 12 miesięcy).
Obecnie zasiłek ten oblicza się w oparciu o składki opłacane od zadeklarowanej kwoty za pełne miesiące ubezpieczenia, co prowadzi do nadużyć. Niektóre matki wykorzystują lukę w prawie i zakładają działalność tylko po to, by po opłaceniu jednej, najwyższej składki, otrzymać z ZUS maksymalny zasiłek macierzyński.
Krajowa Izba Gospodarcza i Pracodawcy RP postulują jednak długie, bo przynajmniej 12-miesięczne vacatio legis dla zmian w ustawie, aby samozatrudnione kobiety planujące zajście w ciążę miały czas, by podjąć decyzję o wysokości wpłat do ZUS.
Wątpliwości względem zmian zgłasza Związek Rzemiosła Polskiego, przewidując, że w ich wyniku wielu przedsiębiorców będzie opłacać składki od najniższej podstawy, co negatywnie wpłynie na stan finansów funduszu chorobowego.
Etap legislacyjny
Konsultacje projektu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama