W związku z opracowywanymi zmianami w funkcjonowaniu Straży Granicznej nie są planowane zwolnienia funkcjonariuszy - zapewnia MSW. Pogranicznikom z likwidowanych lub przenoszonych placówek oferowana będzie praca w innych oddziałach lub formacjach podległych resortowi.

"Nowy model funkcjonowania Straży Granicznej ma dostosować placówki i oddziały Straży Granicznej do zadań związanych z przystąpieniem Polski do strefy Schengen. Przygotowany został po przeanalizowaniu pracy strażników granicznych w pierwszych latach po przystąpieniu naszego kraju do strefy" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Jak dodała, właśnie w związku z tymi planowanymi zmianami wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk (odpowiedzialny m.in. za Straż Graniczną) objeżdża poszczególne oddziały SG i rozmawia z pogranicznikami. "Po zakończeniu tych spotkań zapadną ostateczne decyzje o tym, jak będą wyglądać zmiany w funkcjonowaniu oddziałów. Ani MSW, ani Komenda Główna SG nie planują jednak zwolnień funkcjonariuszy. Po reorganizacji będą mogli kontynuować służbę w innych placówkach Straży Granicznej lub służbach mundurowych MSW. Chcemy też zapewnić miejsca pracy pracownikom cywilnym SG" - zapewniła Woźniak.

Zgodnie z planami opracowanymi przez cztery zespoły pracujące od kwietnia w Komendzie Głównej SG planuje się przeniesienie lub zlikwidowanie kilku placówek SG na granicy zachodniej i południowej (z innymi państwami strefy Schengen) i utworzenie nowych na granicy wschodniej, czyli zewnętrznej.

W praktyce na zachodnim odcinku granicy planowane jest przeniesienie placówki SG z Kostrzyna nad Odrą do Gorzowa Wielkopolskiego oraz połączenie trzech placówek funkcjonujących w rejonie Szczecina - PSG Szczecin, PSG Szczecin-Goleniów i PSG Szczecin-Port w jedną dużą placówkę. Z kolei na południowym odcinku zlikwidowane mają zostać dwie placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej - w Piwnicznej-Zdroju i w Żywcu a w Śląskim Oddziale Straży Granicznej - po likwidacji placówek w Cieszynie i w Raciborzu - ma powstać nowa w Bielsku-Białej.

Nowe dwie placówki SG - w Olsztynie i Białej Podlaskiej - mają powstać na wschodniej granicy, czyli zewnętrznej granicy strefy Schengen. 1 września uruchomiona została kolejna placówka w Lublinie.

"Według danych z lipca br. oddziały Straży Granicznej na wschodniej granicy Polski posiadać będą łącznie ponad 1500 wakatów. Wiąże się to m.in. z budową nowych i rozbudową istniejących przejść granicznych na odcinku z Ukrainą - Budomierz, Dołhobyczów, Korczowa oraz Białorusią - Połowce, a także z realizacją zapisów umów o małym ruchu granicznym z Ukrainą i Rosją" - powiedziała Woźniak.

Polska weszła do strefy Schengen w grudniu 2007 r., tym samym zniknęły kontrole na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą.