Otwarte drzwi do 46 zawodów

autor: Monika Kuś28.02.2012, 15:57; Aktualizacja: 28.02.2012, 16:17
Czeka nas otwarcie wielu zawodów

Czeka nas otwarcie wielu zawodówźródło: ShutterStock

Stało się zadość zapowiedziom z exposé Donalda Tuska – już w 03.03.2012 r. rząd zaprezentuje projekt ustawy otwierającej dostęp do wielu zawodów. Kto jeszcze oprócz taksówkarzy i przewodników będzie miał powody do radości?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • Ta, która odbyła praktyki i zdała egzamin państowy(2012-02-29 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Czytając artykuł odnoszę wrażenie, że rządzącym pomyliły się pojęcia. Moim zdaniem nie powinni likwidować zawodów regulowanych ale stworzyć system, który umożliwi tym, którzy spełniają wymogi dostania się na praktyki, umożliwi zdawanie egzaminów. Największym problemem są właśnie zawody adwokata, radcy prawnego, komornika czyli zawody prawnicze oraz medyczne gdzie najzdolniejsi nie mają szans dostać się na praktyki, które są konieczne żeby zdać egzamin. Każdy kto skończył studia prawnicze powinien mieć szansę na praktyki, a w międzyczasie okaże się kto ma predyspozycje żeby być adwokatek a kto nie. A skończenie studiów profilowanych odbycie praktyki da pojęcie i wiedzę o danym zawodzie ii nikomu na pewno nie zaszkodzi, a przeciwnie, będą to ludzie świadomi na czym będzie polegała ich praca. Ja wykonuję zawód regulowany, który pozostanie regulowanym i nie wyobrażam sobie żeby mogło być inaczej. Wiedzę, żeby wykonywać ten zawód zdobyłam dopiero na praktykach, a nie na studiach

    Odpowiedz
  • paweł(2012-02-29 15:49) Zgłoś naruszenie 00

    tego trochę nie rozumiem, brak regulacji zawodu kończyć powinien się na zawodzie "robotnik niewykwalifikowany", ponieważ w kazdym innym zawodzie już jakieś regulacje istnieją kto może go wykonywać i jakie sa potrzebne umiejętności do wykonywania zawodu oraz umiejetności zachowania bezpieczeństwa własnego i otoczenia. Na tym etapie pojawia się już regulacja. Niezrozumiałym jest aby rząd podejmował działania jak przy ACTA, nie konsultując i co więcej w tajemnicy przez społeczeństwem które miał przecież reprezentować przygotowuje akty prawne. Taka praktyka to jaskrawe naruszenie Ustawy zasadniczej i pewnie mozliwość pociągnięca tych osób do odpowiedzialności. Ciekawi mnie w takim razie czy jest to początek likwidacji szkolnictwa na poziomie średnim i wyższym, aby Polacy byli wyłacznie niewykwalifikowaną na wpół darmową siłą roboczą dla innych krajów?? pewnie w sobotę będzie wiadomo coś więcej, pozdrawiam wszystkich

    Odpowiedz
  • Ren(2012-03-01 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejna bylejakość...pojawi się niedouczony prawnik, taksówkarz a może też lekarz - bo za długa ścieżka kariery??? Oj biada nam, biada...

    Odpowiedz
  • Ren(2012-03-01 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejna bylejakość...pojawi się niedouczony prawnik, taksówkarz a może też lekarz - bo za długa ścieżka kariery??? Oj biada nam, biada...Chyba nie tędy droga.

    Odpowiedz
  • Br131(2012-03-01 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    No pięknie, miało być dobrze, ale jak zwykle wyszła kicha.
    Każdy będzie mógł teraz wykonywać o kilkadziesiąt zawodów więcej.
    Tylko spory w sądach z takimi nowymi "profesonalistami" będa się jak zwykle wlokły latami. Rynek będzie regulował się sam przez wiele lat.

    Odpowiedz
  • Trzeba uwolnić(2012-03-01 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    Czy regulacje coś pomogły? Popatrzcie, jak was lekarze leczą, jak was prawnicy reprezentują, jak was obsługują pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Uwolnienie zawodów przynajmniej otworzy perspektywy dla wielu osób, likwidując jednocześnie potencjalne i rzeczywiste ogniska korupcji.

    Odpowiedz
  • taka prawda(2012-03-05 15:23) Zgłoś naruszenie 00

    do paweł- teraz po prostu zmienia sie zarządca.Kiedys korporacje tamowaly droge do zawodu,teraz beda robic to uczelnie,ktore jakos nie kwapia sie do zmany średniowiecznego systemu.

    Przeciez u nas numerus clausus jeszcze jest na na studia i najwyzsze czesne za nauke w UE.Tego to nawet Łukaszenko by nie wymyslil.

    Odpowiedz