Więcej przedsiębiorców, ankietowanych w grudniu 2011 roku przez Narodowy Bank Polski (NBP), planuje w I kw. br. redukcje etatów niż zwiększenie zatrudnienia, wynika z raportu banku centralnego.

Wskaźnik prognoz zatrudnienia (odsezonowany) spadł o 0,4 pkt proc. kw/kw i o 2,1 pkt proc. r/r do -2,5 pkt. "W I kw. 2012 r. prognozy zatrudnienia ponownie pogorszyły się w relacji zarówno kwartalnej, jak i rocznej, ale skala tych zmian jest mniejsza niż w kwartale poprzednim. Osłabienie prognoz nastąpiło w bardzo wielu analizowanych klasach. Zatrudniać nowych pracowników planują głównie firmy w bardzo dobrej sytuacji, oczekujące wzrostu produkcji, planujące wzrost eksportu bądź rozszerzenie realizowanych inwestycji, a także przedsiębiorstwa oceniające niepewność swojej przyszłej sytuacji ekonomicznej jako niską" - głosi raport. W I kw. 2012 r. prognozy zatrudnienia nadal nieco się pogarszają, podkreśla NBP. W ujęciu kw/kw wskaźnik prognoz zatrudnienia spadł o 0,4 pp. (po uwzględnieniu korekty sezonowej) i wyniósł -2,5.

W relacji rocznej wskaźnik zatrudnienia także zmniejszył się (o 2,1 pp.). Nadal utrzymuje się on jednak powyżej swojej średniej długookresowej, zaznacza bank centralny. "W I kw. 2012 r. więcej firm planuje redukcje etatów niż zwiększenie zatrudnienia. Prognozy spadku zatrudnienia są nadal, od ponad 2 lat, zdecydowanie poniżej poziomu swojej średniej długookresowej, natomiast prognozy wzrostu zatrudnienia kształtują się obecnie tylko nieznacznie powyżej poziomu średniej" - czytamy dalej w raporcie. Źródło: Raport NBP Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w grudniu 2011 r. na próbie 1236 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki. (ISB) tom