statystyki

Praca zdalna z zagranicy może być sporym problemem dla pracodawcy

autor: Tomasz Kret, Katarzyna Serwińska17.09.2020, 08:41; Aktualizacja: 17.09.2020, 08:42
Przepisy o pracy zdalnej wymagają, co do zasady, określenia miejsca, w którym wykonywana jest praca. Miejsce to musi bowiem gwarantować możliwości lokalowe pozwalające na jej wykonywanie.

Przepisy o pracy zdalnej wymagają, co do zasady, określenia miejsca, w którym wykonywana jest praca. Miejsce to musi bowiem gwarantować możliwości lokalowe pozwalające na jej wykonywanie.źródło: ShutterStock

Wykonywanie jej z terytorium innego państwa niż Polska może oznaczać, że konieczne będzie opłacenie w nim składek. Aby tego uniknąć, trzeba uzyskać zaświadczenie A1, a to wcale nie jest łatwe.

Coraz częściej zdarza się, że pracownicy, którzy świadczą pracę zdalną, wykonują ją nie w Polsce, ale poza granicami kraju. Takie sytuacje są szczególnie liczne w firmach zatrudniających cudzoziemców (m.in. w shared service centres), ale zdarzają się także wśród Polaków, których zarobki pozwalają na zamieszkanie w innym państwie np. w Hiszpanii. O wykonywaniu pracy z zagranicy pracodawcy dowiadują się często niejako przy okazji, niekiedy po upływie kilku-kilkunastu tygodni jej wykonywania. Niektóre firmy nie są nadal świadome, skąd faktycznie ich pracownicy świadczą pracę i jakie są tego konsekwencje dla samych pracodawców.

W niniejszym tekście, stanowiącym pierwszą z trzech części, omówimy skutki pracy zdalnej w obszarze ubezpieczeń społecznych w przypadkach, gdy praca ta jest świadczona spoza terytorium Polski. W tej części cyklu zajmiemy się skutkami pracy zdalnej wykonywanej z terytorium państwa należącego do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz z terytorium Szwajcarii i Wielkiej Brytanii z zastrzeżeniem, że informacje te znajdą zastosowanie do skutków pracy zdalnej wykonywanej w Wielkiej Brytanii w 2020 r. Nie wiemy jeszcze, czy i w jakim zakresie Wielka Brytania od 2021 r. będzie stosować unijne przepisy w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jednak dla uproszczenia wszystkie wymienione państwa określane będą poniżej mianem „państw członkowskich”.

Miejsce powinno być określone

Mimo że praca zdalna jest codziennością na współczesnym rynku pracy, to jako instytucja prawna pojawiła się dopiero w marcu 2020 r. – jako przejściowe rozwiązanie w czasie zagrożenia epidemicznego wywołanego koronawirusem. W obecnej sytuacji nawet pracodawcy niechętni wcześniej takiej formie świadczenia pracy zostali zmuszeni do jej wprowadzenia, chcąc zapewnić ciągłość prowadzonej przez siebie działalności. Wiele wskazuje na to, że po ustaniu zagrożenia epidemicznego nie wszyscy pracownicy powrócą do wcześniejszego trybu wykonywania pracy. Jeżeli jeszcze instytucja pracy zdalnej doczeka się właściwego uregulowana w kodeksie pracy, wielu pracowników będzie zapewne chciało świadczyć pracę w takiej formule.

Przepisy o pracy zdalnej wymagają, co do zasady, określenia miejsca, w którym wykonywana jest praca. Miejsce to musi bowiem gwarantować możliwości lokalowe pozwalające na jej wykonywanie. Zwykle będzie to dom pracownika, lecz przepisy wcale tego nie wymagają. Zresztą w przypadku zgłoszenia przez pracownika braku możliwości świadczenia pracy zdalnej w domu, np. z powodu braku miejsca na zorganizowanie stanowiska pracy, pracodawca powinien wyznaczyć mu inne miejsce jej wykonywania.

W praktyce jednak, wydając polecenie pracy zdalnej, wielu pracodawców nie określiło miejsca jej wykonywania, szczególnie w przypadkach wprowadzania tego trybu dla ogółu pracowników. Niektórzy pozwolili podwładnym samodzielnie decydować o tym, czy chcą przychodzić do pracy, czy wolą pracować zdalnie, przyjmując automatycznie założenie, że miejscem pracy będzie dom pracownika. Po kilku miesiącach, które minęły od wprowadzenia tej formy pracy, okazało się, że część firm tak naprawdę nie wie, z jakiego miejsca ich pracownicy świadczą pracę.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane