statystyki

Rynek zatrudnienia a koronakryzys: Praca tymczasowa liczy na ułatwienia

autor: Łukasz Guza17.09.2020, 08:01; Aktualizacja: 17.09.2020, 08:02
Kryzys nie wpłynął za to na rynek delegowania pracowników za granicę. Obroty agencji w zakresie tego działania wzrosły w II kw. tego roku o 19 proc. (w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej).

Kryzys nie wpłynął za to na rynek delegowania pracowników za granicę. Obroty agencji w zakresie tego działania wzrosły w II kw. tego roku o 19 proc. (w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej).źródło: ShutterStock

Rynek zatrudnienia tymczasowego mocno odczuł skutki pandemii, ale dostrzegalna jest powolna poprawa sytuacji. Branża, która miała bardzo ograniczony dostęp do wsparcia z tarczy antykryzysowej, liczy na rozwiązania ułatwiające przezwyciężenie kryzysu.

Najtrudniejszym okresem było pierwsze półrocze 2020 r. Z danych firm zrzeszonych w Polskim Forum HR wynika, że w I kw. liczba pracowników tymczasowych zmniejszyła się o 21 proc., a w kolejnym – o 25 proc. (rok do roku). W tym ostatnim wyraźnie zmalała też liczba godzin przepracowanych przez takich zatrudnionych (o 25 proc. w porównaniu z I kw. 2020 r.).

Branża jako pierwsza odczuwa skutki trendów na rynku m.in. dlatego, że z jej usług często korzystają firmy nastawione na eksport (powiązane np. z dostawcami z Chin; stąd wyraźne spadki zatrudnienia już w I kw. tego roku). Gdy pojawiają się problemy, klienci agencji zatrudnienia przede wszystkim rezygnują właśnie z pracowników tymczasowych.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane