statystyki

Długotrwałe utrzymywanie dysproporcji w wynagrodzeniach to dyskryminacja

autor: Anna Borysewicz15.08.2020, 07:30
Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu – bezpośrednia lub pośrednia jest niedopuszczalna.

Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu – bezpośrednia lub pośrednia jest niedopuszczalna.źródło: ShutterStock

Pracownica sp. z o.o. zatrudniona na tym samym stanowisku i wykonująca te same obowiązki co dwóch kolegów z działu otrzymuje od nich niższe wynagrodzenie. Stan ten trwa od dwóch lat. Czy jest to dopuszczalna sytuacja?

Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu – bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna.

Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, z zastrzeżeniem wyjątków opisanych w kodeksie pracy, uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji podwładnego z jednej lub kilku przyczyn określonych powyżej, którego skutkiem jest w szczególności niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę, chyba że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • edi(2020-08-16 09:09) Zgłoś naruszenie 122

  Ludziom obniżają pensje ,a sobie podwyższają o 100 % , jest pandemia , kryzys światowy a oni tego w ogóle nie widza !! Emerytom podwyższyli 3 % a sobie 100 % Gdzie jest tarcza antykryzysowa ? Chamstwo nie samowite !!Trzeba powtórzyć wybory ! Już nie zagłosujemy na PIS !!!!!

  Odpowiedz
 • Wek(2020-08-16 03:46) Zgłoś naruszenie 69

  Ciekawe ile dni w roku pracuje kobieta a ile facet. Kobieta więcej nie byla w pracy bo miala zwolnienie lekarskie na dziecko. Poza tym kobiety wykonuja pracę na ogól w zawodach lzejszych np. w kadrach, audycie, sekretarki itd. Za taką lekką pracę slaba płaca.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • może głupie(2020-08-15 23:34) Zgłoś naruszenie 35

  Za tę samą pracę, i płacę kobieta i tak dostanie niższą emeryturę niż mężczyzna i skąd te dysproporcje ? - z systemowych rozwiązań - kobiety mają niższe emerytury "za karę" ponieważ żyją podobno dłużej, a dlaczego żyją dłużej - może bardziej dbają o zdrowie. Nie rozumiem dlaczego nie liczą po prostu średniej lat życia człowieka; a jeżeli ktoś zmieni płeć to jak będą liczyć ?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • logik(2020-08-16 14:47) Zgłoś naruszenie 22

  Za tę samą pracę i uzbierany taki sam kapitał, kobieta dostanie taką samą emeryturę jak mężczyzna, pomimo, że ma dużo dłuższe tzw. "dalsze trwanie życia" .... jawna dyskryminacja mężczyzn, plus możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę - kolejna dyskryminacja mężczyzn, plus dużo bardziej szkodliwe i ciężkie dla zdrowia zawody mężczyzn.... ot to cała sprawiedliwość, jak w sowieckich sądach

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nowak(2020-08-15 15:33) Zgłoś naruszenie 03

  w kazdym hipermarkecie sa takie sytuacje

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane