Wprowadzamy kolejne ułatwienia dla kandydatów do wojska - oświadczył w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zaktualizowany zostanie katalog chorób i schorzeń, które dotychczas dyskwalifikowały kandydatów do służby - podkreślił.

"Wprowadzamy kolejne ułatwienia dla kandydatów do wojska. Chętni do WOT z orzeczoną wcześniej zdolnością do służby, będą przechodzili krótszą i łatwiejszą procedurę. Aktualizujemy też katalog chorób i schorzeń, które dotychczas dyskwalifikowały kandydatów" - oświadczył w czwartek na Twitterze minister Błaszczak.

W komunikacie przesłanym PAP resort obrony zaznaczył, że katalog został dostosowany do postępów jakie zaszły w medycynie. "Dzięki temu wielu kandydatów, którzy do tej pory byli odrzucani ze względu na schorzenia, które nie wpływały na możliwość realizacji zadań, będzie mogło ubiegać się o powołanie do służby" - podkreślono.

Rozporządzenie MON dotyczy zarówno osób ubiegających się o służbę w wojskach operacyjnych, jak i w Wojskach Obrony Terytorialnej. Główne zmiany polegają na złagodzeniu kryteriów orzekania w odniesieniu m.in. do zaburzeń metabolizmu (bilirubina) czy niedoczynności tarczycy. Podobne rozwiązania funkcjonują też w innych państwach NATO, w tym USA.

Dodatkowo, osoby które chcą służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej, a mają już orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej, nie będą musiały przechodzić pełnej procedury kwalifikacyjnej. Nie będą musiały m.in. jeszcze raz być badani przed komisją lekarską, co ma znacznie skrócić rekrutację.

Ułatwienia te wprowadzone zostały rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach.