statystyki

Odprawa na koniec zatrudnienia nie dla wszystkich

autor: Łukasz Guza29.01.2020, 08:39; Aktualizacja: 29.01.2020, 08:39
tsue, prawo

tsue, prawoźródło: ShutterStock

Prawo do świadczenia na zakończenie zatrudnienia może być uzależnione od wystąpienia szczególnych, obiektywnych powodów zwolnienia. Brak odprawy w przypadku upływu czasu, na jaki zawarto umowę terminową, nie oznacza, że zatrudnieni na takiej podstawie są dyskryminowani.

Tak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 22 stycznia 2020 r.

Sprawa dotyczyła pracownicy z Hiszpanii, którą w 2005 r. gmina Madryt powołała na stanowisko członka personelu tymczasowego pełniącego obowiązki pracownika utrzymania terenów zielonych (w rozumieniu prawa UE to rodzaj zatrudnienia na czas określony). Akt powołania wskazywał, że została zatrudniona na wakujące stanowisko urzędnicze (do czasu jego obsadzenia w formie mianowania). W kwietniu 2013 r. pracownicę poinformowano, że jej stanowisko zostało obsadzone przez urzędnika i że w związku z tym kończy pełnienie obowiązków. Kobieta zwróciła się do gminy Madryt o wypłatę odprawy. Zgodnie z prawem hiszpańskim przysługuje ona pracownikom w razie zwolnienia z obiektywnych powodów (m.in. niezdolności zatrudnionego do pracy zaistniałej po faktycznym rozpoczęciu obowiązków albo względów gospodarczych, technicznych lub dotyczących organizacji lub produkcji).


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane