statystyki

Podwyżki 2020. O ile wzrośnie pensja pracownika sfery budżetowej?

autor: Artur Radwan02.01.2020, 08:33; Aktualizacja: 02.01.2020, 08:34
Na podwyżki mogą liczyć m.in. służby mundurowe, osoby zatrudnione w administracji rządowej oraz nauczyciele.

Na podwyżki mogą liczyć m.in. służby mundurowe, osoby zatrudnione w administracji rządowej oraz nauczyciele.źródło: ShutterStock

W 2020 r., co do zasady, pensje pracowników sfery budżetowej wzrosną o co najmniej 6 proc. Na podwyżki mogą liczyć m.in. służby mundurowe, osoby zatrudnione w administracji rządowej oraz nauczyciele. W przypadku pracowników samorządowych decydują poszczególni włodarze wspólnie z radnymi, którzy uchwalają lokalne budżety.

Od tego roku nie będzie już sytuacji, że młody pracownik zarabia tyle samo, co jego kolega z dwudziestoletnim stażem. Do płacy minimalnej, która w tym roku wynosi 2,6 tys. zł (wzrost o 150 zł), nie może być już bowiem wliczany dodatek stażowy. Na takim rozwiązaniu, według szacunków resortu pracy, skorzysta około 60 tys. osób, których zarobki są na najniższym poziomie.

– To słuszna zmiana, bo dotychczasowe rozwiązanie było bardzo dyskryminujące – mówi Robert Barabasz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • Dodek(2020-01-02 09:35) Zgłoś naruszenie 370

    Płaca minimalna w 2020r wzrosła z 2.250 zł do 2600 zł tj. o 350 zł, procentowo o 15, 6 % , a nie o 150 zł jak pisze autor., natomiast w budżetówce ma wzrosnąć 0 6 % i to jeszcze trzeba na to zasłużyć .

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • biedota budżetowa(2020-01-02 22:29) Zgłoś naruszenie 267

    przepracowałam 40 lat w sferze budżetowej za najniższą krajową, przez 8 lat rząd zamrażał nasze wynagrodzenia, gdzie nikt nam tego nie wyrównał, i teraz mam ochłapy a nie emeryturę po tylu latach pracy. Dlaczego rząd nam tych 8 lat nie zrekompensuje.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • oddajcie nam nasze pieniądze(2020-01-05 08:36) Zgłoś naruszenie 173

    wypłaćcie rekompensatę pracownikom budżetówki za zamrożone ich wynagrodzenia przez 8 lat z zaliczeniem tych pieniędzy do kapitału emerytalnego, zgroza, nie dosyć, że klepaliśmy biedę to teraz dostajemy też ochłapy emeryturę

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cary bradshow(2020-01-02 18:07) Zgłoś naruszenie 93

    Jestem na rynku pracy od października 1996- nigdy nie było pieknie

    Odpowiedz
  • daszbor(2020-01-03 09:23) Zgłoś naruszenie 84

    Nowa ustawa o SC już w drodze, będzie "ciekawie"...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Jozef(2020-01-05 11:22) Zgłoś naruszenie 57

    Place minimalne rosną, już do 2600. Moja emerytura 3300 brutto po 42 latach pracy na ktorą przeszedłem 5 lat temu, kurczy się. Ceny w górę. Niedługo emerytura osiagnie minimum pracownika na starcie zawodowym. Emeryci, to zapomniana grupa spoleczna!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Ewelina (2020-01-06 12:44) Zgłoś naruszenie 21

    Od 20 lat MUSZE PROWADZIC działalność jednoosobową, oczekuje od rządu podwyżki 10%, bo jak do tej pory to tylko koszty rząd funduje. Może jednak średnia pensja w gospodarce regionie będzie stanowić podstawę do wynagrodzeń w budżetówce. Czyli Mac 75% tej kwoty to będzie średnia pensja????

    Odpowiedz
  • Pracownik(dzisiaj 10:34) Zgłoś naruszenie 10

    Gdzie w tym wszystkim są związkowcy? Ostatnio chyba śpią na posadkach zagwarantowanych przez partyjne ramię. To się tyczy nie tylko samorządu ale też służba zdrowia, górnicy itd. Dzisiaj związkowcy nie stoją za pracownikami. Za minionej władzy protesty były na okrągło.

    Odpowiedz