statystyki

Oddelegowanie pracownika za granicę a rozwiązanie umowy. Jest orzeczenie SN

autor: Artur Radwan10.12.2019, 09:44; Aktualizacja: 10.12.2019, 09:47
Mężczyzna podjął pracę jako pracownik użyczony w fabryce (pracodawca użytkownik) na stanowisku spawacza. Zapoznał się z treścią umowy i podpisał ją w obecności koordynatora. Na terenie Niemiec wykonywał pracę pod nadzorem majstra z firmy niemieckiej. Miesięczne wynagrodzenie wynosiło ok. 2 tys. euro.

Mężczyzna podjął pracę jako pracownik użyczony w fabryce (pracodawca użytkownik) na stanowisku spawacza. Zapoznał się z treścią umowy i podpisał ją w obecności koordynatora. Na terenie Niemiec wykonywał pracę pod nadzorem majstra z firmy niemieckiej. Miesięczne wynagrodzenie wynosiło ok. 2 tys. euro.źródło: ShutterStock

Nie można z dnia na dzień rozwiązać umowy z pracownikiem, który był oddelegowany do pracy za granicą i po jej wykonaniu wrócił do kraju. Należy to zrobić z zachowaniem okresu wypowiedzenia – orzekł Sąd Najwyższy.

Mężczyzna był zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas wykonywania określonej pracy od listopada 2012 r. W lutym 2015 r. między stronami została zawarta kolejna umowa. Zgodnie z nią pracodawca jako agencja pracy tymczasowej przekazywał swoich pracowników klientom w ramach umowy użyczenia pracowników. Mężczyzna był użyczony do Niemiec w celu zatrudnienia go w miejscu pracy klienta na okres nie dłuższy niż dwa lata.

Stosunek pracy rozpoczynał się 2 lutego 2015 r. i był zawarty na czas nieokreślony. Prawa i obowiązki obu stron wynikały z polskiego kodeksu pracy i ze zbiorowych układów pracy. Umowa zakładała, że po zakończeniu pobytu za granicą pracownik będzie zatrudniony na tych samych warunkach, jakie obowiązywały u pracodawcy przed wysłaniem go za granicę.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane