statystyki

Oddelegowanie pracownika za granicę a rozwiązanie umowy. Jest orzeczenie SN

autor: Artur Radwan10.12.2019, 09:44; Aktualizacja: 10.12.2019, 09:47
Mężczyzna podjął pracę jako pracownik użyczony w fabryce (pracodawca użytkownik) na stanowisku spawacza. Zapoznał się z treścią umowy i podpisał ją w obecności koordynatora. Na terenie Niemiec wykonywał pracę pod nadzorem majstra z firmy niemieckiej. Miesięczne wynagrodzenie wynosiło ok. 2 tys. euro.

Mężczyzna podjął pracę jako pracownik użyczony w fabryce (pracodawca użytkownik) na stanowisku spawacza. Zapoznał się z treścią umowy i podpisał ją w obecności koordynatora. Na terenie Niemiec wykonywał pracę pod nadzorem majstra z firmy niemieckiej. Miesięczne wynagrodzenie wynosiło ok. 2 tys. euro.źródło: ShutterStock

Nie można z dnia na dzień rozwiązać umowy z pracownikiem, który był oddelegowany do pracy za granicą i po jej wykonaniu wrócił do kraju. Należy to zrobić z zachowaniem okresu wypowiedzenia – orzekł Sąd Najwyższy.

Mężczyzna był zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas wykonywania określonej pracy od listopada 2012 r. W lutym 2015 r. między stronami została zawarta kolejna umowa. Zgodnie z nią pracodawca jako agencja pracy tymczasowej przekazywał swoich pracowników klientom w ramach umowy użyczenia pracowników. Mężczyzna był użyczony do Niemiec w celu zatrudnienia go w miejscu pracy klienta na okres nie dłuższy niż dwa lata.

Stosunek pracy rozpoczynał się 2 lutego 2015 r. i był zawarty na czas nieokreślony. Prawa i obowiązki obu stron wynikały z polskiego kodeksu pracy i ze zbiorowych układów pracy. Umowa zakładała, że po zakończeniu pobytu za granicą pracownik będzie zatrudniony na tych samych warunkach, jakie obowiązywały u pracodawcy przed wysłaniem go za granicę.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane