statystyki

Wyższe płace dla nowych kadr czasami są uzasadnione

autor: dr Magdalena Zwolińska12.10.2019, 10:00
Częstochowscy radni postanowili, że firmy, które chcą inwestować w tym mieście, będą mogły skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis. Jest jednak warunek: muszą zaoferować nowym pracownikom przynajmniej trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Ale czy ci, którzy zatrudnią nowe osoby z takim wynagrodzeniem, muszą też podnieść płace dotychczasowym pracownikom?

Częstochowscy radni postanowili, że firmy, które chcą inwestować w tym mieście, będą mogły skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis. Jest jednak warunek: muszą zaoferować nowym pracownikom przynajmniej trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Ale czy ci, którzy zatrudnią nowe osoby z takim wynagrodzeniem, muszą też podnieść płace dotychczasowym pracownikom?źródło: ShutterStock

Częstochowscy radni postanowili, że firmy, które chcą inwestować w tym mieście, będą mogły skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis. Jest jednak warunek: muszą zaoferować nowym pracownikom przynajmniej trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Ale czy ci, którzy zatrudnią nowe osoby z takim wynagrodzeniem, muszą też podnieść płace dotychczasowym pracownikom?

Firmy, które zdecydują się skorzystać z pomocy de minimis i zgodnie z warunkami jej udzielenia zaproponują nowym kadrom przynajmniej trzykrotność minimalnego wynagrodzenia, powinny pamiętać o pracownikach zatrudnionych przed skorzystaniem z takiej pomocy. Konieczne może być podwyższenie wynagrodzenia pracownikom zatrudnionym wcześniej, bo w przeciwnym razie może dojść do naruszenia kodeksowej zasady równego traktowania.

Zgodnie z art. 18 3c kodeksu pracy zabronione jest różnicowanie w sferze płacowej pracowników wykonujących pracę jednakową (identyczną), a także pracę mającą jednakową wartość. Jednocześnie sam fakt korzystania z pomocy de minimis nie może uzasadniać różnicowania wysokości wynagrodzeń pracowników, tj. tych zatrudnionych po uzyskaniu pomocy i tych, którzy angaż uzyskali wcześniej. Kodeks pracy nie zna bowiem takiego wyjątku od zasady równego traktowania.

Jak wspomniano, warunkiem otrzymania takiej samej płacy jest wykonywanie jednakowej pracy lub pracy o jednakowej wartości. W doktrynie prawa pracy i w orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że prace jednakowe to prace takie same pod względem rodzaju, kwalifikacji koniecznych do ich wykonywania, warunków, w jakich są świadczone, a także – ilości i jakości (por. wyrok Sądu Najwyższego z 18 września 2008 r., sygn. akt II PK 27/08). Zauważmy tu, że stanowisko pracy może stanowić kryterium porównawcze w ramach ustalania „jednakowej pracy”, ale nie wyłączne. Prace tożsame pod względem rodzaju i kwalifikacji wymaganych do ich wykonywania na tych samych stanowiskach pracy u danego pracodawcy mogą się bowiem różnić co do ilości i jakości – a wówczas nie są pracami jednakowymi w rozumieniu art. 18

Z kolei prace o jednakowej wartości to prace, które wymagają od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku. Jeżeli chodzi o kryterium kwalifikacji zawodowych, to należy pamiętać, że mowa tutaj o kwalifikacjach potrzebnych do wykonywania konkretnej pracy. Podobnie w przypadku doświadczenia – musi ono pozostawać w związku ze świadczoną pracą. Uzupełniającym elementem, przydatnym do oceny wartości porównywanych prac jest też odpowiedzialność, rozumiana jako rodzaj i skala negatywnych konsekwencji w postaci zagrożenia dla życia i zdrowia lub mienia albo sankcji karnych, dyscyplinarnych czy odszkodowawczych, jakie mogą spotkać pracownika w przypadku niewłaściwego wykonywania obowiązków. Przesłanką wartościowania pracy jest także towarzyszący jej świadczeniu wysiłek fizyczny i psychiczny, mierzony ilością wydatkowanej energii i poziomem stresu. Wszystkie zaś wymienione kryteria klasyfikacyjne powinny być analizowane łącznie (ww. wyrok z 18 września 2008 r.).


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane