statystyki

Zapowiedzi coraz wyższej pensji minimalnej to kolejny cios w finanse samorządów

autor: Tomasz Żółciak25.09.2019, 10:36; Aktualizacja: 25.09.2019, 10:58
4 tys. zł to zapowiedź wysokości płacy minimalnej na koniec 2023 r.

4 tys. zł to zapowiedź wysokości płacy minimalnej na koniec 2023 r.źródło: ShutterStock

Niektóre JST już zaczęły szacować, ile na tym stracą. Z ich analiz wynika, że pierwszej podwyżki w zasadzie nie odczują. Ale kolejne już tak, bo stopniowe podwyższanie uposażeń najsłabiej zarabiającym spowoduje zmianę całej siatki płac w urzędach.

Na koniec zeszłego roku – według danych GUS – w samorządzie zatrudnionych było niemal 267 tys. osób, a ich przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5018,13 zł brutto. A to jedynie wycinek całości, uwzględniający tylko samą administrację. Jak podaje Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich, samorząd jest de facto największym pracodawcą w Polsce, zatrudniającym w sumie ponad 2,5 mln osób w urzędach i jednostkach organizacyjnych typu: szkoły, domy pomocy społecznej, przedszkola itp. Dlatego radykalne podwyższenie pensji minimalnej – wpierw do 2,6 tys. zł w 2020 r., a następnie do 3 tys. zł w 2021 r. i wreszcie do 4 tys. od 2024 r. – będzie miało ogromny wpływ na ich sytuację finansową.

Nagłe zmiany budzą sprzeciw

Większość włodarzy plan radykalnego podwyższenia minimalnych pensji w tak krótkim okresie traktuje jako kolejny cios finansowy ze strony rządu. Wcześniej protestowali przeciwko zmianom, jakie rząd wprowadza w PIT (obniżka stawki z 18 do 17 proc., podwyższenie kwoty kosztów uzyskiwanego przychodu) czy w OFE (nałożenie opłaty przekształceniowej przy transferze środków z OFE do IKE, bez podzielenia się tymi pieniędzmi z samorządami). Kością niezgody między samorządami a PiS nadal jest też finansowanie oświaty. Dlatego kolejnej zmiany – i to dość nagłej – po prostu się boją. Jak przypomina Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich, zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego, że płaca minimalna od stycznia 2020 r. wyniesie 2600 zł, nastąpiła chwilę pod tym, jak rząd ogłosił pierwotny projekt rozporządzenia podwyższającego pensję minimalną do 2450 zł. A to oznacza, że niektórym pracownikom samorządowym trzeba będzie podnieść pensje nawet o 700 zł i więcej. Powód? Z płacy minimalnej wyłączono dodatek stażowy. – Załóżmy, że ktoś miał do tej pory 1,8 tys. zł pensji zasadniczej i 20 proc. dodatku stażowego, czyli 360 zł, dzięki czemu mieścił się w pensji minimalnej. Od stycznia trzeba mu będzie nie tylko podnieść pensję zasadniczą, ale i osobno doliczyć stażowe – przypomina Marek Wójcik. I dodaje, że w tym roku samo wyłączenie dodatku stażowego z pensji minimalnej oznacza dla samorządów wydatek ok. 100–150 mln. – A jeśli zamierzamy dojść w 2020 r. do pensji minimalnej rzędu 3 tys. zł, to koszty te rosną do 700–800 mln zł – wylicza ekspert ZMP.

Jego orientacyjne szacunki chcieliśmy skonfrontować z Ministerstwem Finansów. Zapytaliśmy więc resort, jak zapowiedziana przez PiS podwyżka pensji minimalnej oraz wyłączenie z niej dodatku stażowego wpłynie na sytuację finansową JST. Resort skierował nas jednak z tymi pytaniami do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a ten na nasze pytania niestety nie odpowiedział. Postanowiliśmy więc sami sprawdzić, jak sytuacja wygląda w poszczególnych samorządach.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • kolo(2019-09-25 13:47) Zgłoś naruszenie 21

  No naprawdę.... brak słów... biedne samorządy :D Nareszcie przestaniemy pracować za miskę ryżu

  Odpowiedz
 • A(2019-09-25 13:43) Zgłoś naruszenie 10

  to przeciętne wynagrodzenie to dobry żart.....Już dawno powinno się zrezygnować z podawania przeciętnych wynagrodzeń, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością bo na to średnie wynagrodzenie składają się mego pensje dyrekcji

  Odpowiedz
 • De facto(2019-09-25 15:03) Zgłoś naruszenie 10

  Dlaczego stracą, skoro zyskają zasobnych i zadowolonych pracowników.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane