statystyki

Osoby z dysfunkcjami zdrowotnymi nie będą miały na razie wsparcia agencji zatrudnienia

autor: Michalina Topolewska12.09.2019, 09:50; Aktualizacja: 12.09.2019, 09:50
Wprowadzenie takiej usługi zakłada projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym, który pod koniec maja trafił do konsultacji.

Wprowadzenie takiej usługi zakłada projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym, który pod koniec maja trafił do konsultacji.źródło: ShutterStock

Wprowadzenie takiej usługi zakłada projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym, który pod koniec maja trafił do konsultacji. Wprawdzie już teraz niektóre organizacje pozarządowe oferują podopiecznym pomoc trenera pracy, ale brakuje przepisów, które określałyby standardy dotyczące tego, kto może pełnić taką rolę oraz na czym ma ona polegać. To miała zmienić właśnie wspomniana ustawa.

Przewidziane w niej rozwiązania są adresowane do osób bezrobotnych z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, chorych na jedno z wymienionych przepisach schorzeń, m.in. epilepsję, chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe. Ta grupa osób ma największe problemy z samodzielnym znalezieniem pracy, a potem jej utrzymaniem.

Zgodnie z projektem mają one być kierowane przez powiatowe urzędy pracy do agencji zatrudnienia wspomaganego, np. organizacji pozarządowych, które bezpośrednio odpowiadałyby za ich aktywizację. Zatrudnieni w nich trenerzy pracy zajmowaliby się wsparciem na trzech etapach: przygotowania do podjęcia zatrudnienia, adaptacji w miejscu pracy oraz w trakcie jej wykonywania.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Karol(2019-09-13 07:16) Zgłoś naruszenie 10

    na razie zastąpmy słowem NIGDY!

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-09-14 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    To jest tak ,najpierw zatrudniali robotników w naprawdę szkodliwych czynnikach w pracy obiecując Im za to wcześniejszy wiek emerytalny a później gdy minęły okresy przedawnienia roszczeń za taka prace ,zmienili filozofie mówiąc że do Emerytury Pomostowej ma sie liczyć głownie szkodliwość zatrudnienia dla ogółu społeczeństwa jak np kierujących ruchem lotniczym. ....Ci co stracili juz zdrowie zostali z ręka w nocniku! -bez prawa do wczesniejszej emerytury gdyż Państwo na Nich nie ma pieniędzy ale na gaże Tuska i innych ćpunów narodowych na bylych piedestałach ma..i to jest Polskie prawo. Nic się nie zmieniło od czasów Rzymu czy starożytnej Grecji .Dalej są oszukani i rządzący z zagwarantowanymi emerytami..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane