statystyki

Pracodawca nie może zbadać pracownika alkomatem? Jest stanowisko UODO

04.07.2019, 10:36; Aktualizacja: 04.07.2019, 12:04
Brzmienie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wyklucza więc wyrywkowe czy prewencyjne badania pracowników alkomatem.

Brzmienie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wyklucza więc wyrywkowe czy prewencyjne badania pracowników alkomatem.źródło: ShutterStock

Po serii publikacji w DGP swoją wykładnię przedstawił wreszcie Urząd Ochrony Danych Osobowych. I niestety życia pracodawcom nie ułatwia.

Stanowisko UODO z 27 czerwca 2019 r.: Nowelizacja kodeksu pracy nie dała pracodawcom uprawnienia do badań alkomatem

W obecnym stanie prawnym pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników. Przesądza o tym brzmienie art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

W związku z kierowanymi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) licznymi pytaniami, wynikającymi m.in. z najnowszych zmian w kodeksie pracy, wskazać należy, że w obecnym stanie prawnym pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników, w tym kontroli wyrywkowych. Dodany art. 22 1b kodeksu pracy, który obowiązuje od 4 maja 2019 r., określa, że tzw. dane szczególnych kategorii, w tym o zdrowiu, pracodawca może przetwarzać, gdy pracownik bądź kandydat do pracy wyrazi na to zgodę i z własnej inicjatywy przekaże takie dane. A w opinii UODO wiedza o tym, czy ktoś jest nietrzeźwy, jest informacją o stanie zdrowia. Przywołany przepis kodeksu pracy jednak w ogóle nie ma związku z badaniem pracowników alkomatem przez pracodawcę. Z kolei okoliczności i zasady, na jakich można przeprowadzić badanie trzeźwości pracownika określa art. 17 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Zgodnie z przywołanym przepisem stan trzeźwości pracowników można więc sprawdzać, ale tylko wtedy, gdy łącznie są spełnione dwa warunki:

badanie odbywa się na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej lub pracownika, co do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że spożywał alkohol w czasie pracy lub stawił się do niej w stanie po użyciu alkoholu;

badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego (np. policja), zaś zabiegu pobrania krwi dokonuje osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe, co ma zapewnić wiarygodność wyniku badania.

Podkreślenia wymaga fakt, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi dopiero, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie wykonywania obowiązków służbowych, to kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia takiej osoby do pracy. W takiej sytuacji pracodawca w ogóle nie musi np. wzywać policji, by zbadała alkomatem pracownika. Samo uzasadnione podejrzenie, że dana osoba jest pod wpływem alkoholu jest wystarczające, by nie dopuścić jej do pracy. Dlatego też badanie alkomatem może być zainicjowane przez pracownika np. w odpowiedzi na zarzut, że jest pod wpływem.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Wak(2019-07-06 09:31) Zgłoś naruszenie 96

  UODO chyba na Ueb upodo. Pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby pijanej. Więc jak ma to zrobić, jeżeli nie może tego sprawdzić? W prawie istnieje powszechna zgoda na to, że ustawodawca nakazując coś zrobić, zezwala również, an stosowanie środków zmierzających do osięgnięcia zakładanego rezultatu. Nie da się stwierdzić, czy delikwent jest upojony alkoholem inaczej niże przy pomocy alkomatu. p.s. Upojenie alkoholowe nie jest stanem chorobowym (z definicji), co najwyżej kac.

  Odpowiedz
 • Wena(2019-07-08 07:06) Zgłoś naruszenie 57

  A Dlaczego Tak Jest ? Odpowiedz : Policja lub inne służby - posiadają urządzenia (alkomaty) z celtyfikatami i legalizacją Państwowego Urzędu Miar i Jakości. Ponadto podczas badania sporządzają odpowiednią dokumentacje, którą bardzo ciężko podważyć w sądzie. Pracodawcy - to kupują takie urządzenia w marketach i chcą mieć władzę nad pracownikami.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Maro11(2020-01-12 11:49) Zgłoś naruszenie 32

  Taki pracodawca to wstyd

  Odpowiedz
 • Janusz(2019-10-22 06:40) Zgłoś naruszenie 211

  Jestem przedsiębiorcą. Najbardziej narzekam na wysoką płacę minimalną i Kodeks Pracy. 15 minut przerwy śniadaniowej to zdecydowanie za dużo, a zyski w tym czasie mi uciekają. Dodatkowo ciągle wzrasta płaca minimalna, przez którą muszę mniej wydawać na przyjemności

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane