statystyki

Sądowy transfer firmy dotyczy całej załogi

autor: Łukasz Guza06.06.2019, 17:00
Sam transfer firmy nie może stanowić podstawy do zwolnienia.

Sam transfer firmy nie może stanowić podstawy do zwolnienia.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie może dowolnie wybierać pracowników, których zatrudni po przejęciu innej firmy pod nadzorem sądu. Prawa i obowiązki zbywającego wynikające ze stosunku pracy istniejącego w momencie transferu przedsiębiorstwa przechodzą na przejmującego. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 16 maja 2019 r.

Sprawa dotyczyła pracownicy z Belgii, która od 1992 r. była zatrudniona w spółce Echo. Firma miała problemy ekonomiczne i sąd gospodarczy zgodził się na zmianę jej właściciela w trybie zgody na przejęcie pod nadzorem sądu. Upoważniono pełnomocników sądowych do przekazania majątku spółki firmie Prefaco, która zaoferowała przejęcie 164 pracowników Echo (ok. 2/3 załogi). Wspomniana wcześniej pracownica nie znalazła się w tej grupie i skierowano do niej pismo informujące, że jej umowa została rozwiązana. Podwładna uznała, że samo przejęcie nie uzasadnia jej zwolnienia i wezwała Prefaco do dalszego zatrudnienia. Spółka odmówiła i sprawa trafiła do sądu, który uznał żądania pracownicy za bezzasadne. Kobieta odwołała się do sądu apelacyjnego, a ten powziął wątpliwości, czy przejęcie pod nadzorem sądu rzeczywiście wyłącza stosowanie ochronnych przepisów dyrektywy z 12 marca 2001 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do ochrony praw pracowniczych w przypadku przejęcia przedsiębiorstw, zakładów lub części przedsiębiorstw lub zakładów (Dz.U. z 2001 r., L 82).

TSUE przypomniał, że zgodnie z art. 3 i 4 wspomnianej dyrektywy prawa i obowiązki zbywającego wynikające ze stosunku pracy istniejącego w chwili przejęcia przechodzą na przejmującego. Sam transfer firmy nie może stanowić podstawy do zwolnienia. Wyjątek od tych zasad przewiduje art. 5 dyrektywy. Jeżeli państwa członkowskie UE nie ustalą inaczej, to art. 3 i 4 nie mają zastosowania do przejęć, gdy wobec zbywającego prowadzone jest postępowanie upadłościowe lub inne podobne postępowanie wszczęte w celu likwidacji aktywów zbywającego i gdy znajduje się ono pod nadzorem organu publicznego.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane