statystyki

Sądowy transfer firmy dotyczy całej załogi

autor: Łukasz Guza06.06.2019, 17:00
Sam transfer firmy nie może stanowić podstawy do zwolnienia.

Sam transfer firmy nie może stanowić podstawy do zwolnienia.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie może dowolnie wybierać pracowników, których zatrudni po przejęciu innej firmy pod nadzorem sądu. Prawa i obowiązki zbywającego wynikające ze stosunku pracy istniejącego w momencie transferu przedsiębiorstwa przechodzą na przejmującego. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 16 maja 2019 r.

Sprawa dotyczyła pracownicy z Belgii, która od 1992 r. była zatrudniona w spółce Echo. Firma miała problemy ekonomiczne i sąd gospodarczy zgodził się na zmianę jej właściciela w trybie zgody na przejęcie pod nadzorem sądu. Upoważniono pełnomocników sądowych do przekazania majątku spółki firmie Prefaco, która zaoferowała przejęcie 164 pracowników Echo (ok. 2/3 załogi). Wspomniana wcześniej pracownica nie znalazła się w tej grupie i skierowano do niej pismo informujące, że jej umowa została rozwiązana. Podwładna uznała, że samo przejęcie nie uzasadnia jej zwolnienia i wezwała Prefaco do dalszego zatrudnienia. Spółka odmówiła i sprawa trafiła do sądu, który uznał żądania pracownicy za bezzasadne. Kobieta odwołała się do sądu apelacyjnego, a ten powziął wątpliwości, czy przejęcie pod nadzorem sądu rzeczywiście wyłącza stosowanie ochronnych przepisów dyrektywy z 12 marca 2001 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do ochrony praw pracowniczych w przypadku przejęcia przedsiębiorstw, zakładów lub części przedsiębiorstw lub zakładów (Dz.U. z 2001 r., L 82).

TSUE przypomniał, że zgodnie z art. 3 i 4 wspomnianej dyrektywy prawa i obowiązki zbywającego wynikające ze stosunku pracy istniejącego w chwili przejęcia przechodzą na przejmującego. Sam transfer firmy nie może stanowić podstawy do zwolnienia. Wyjątek od tych zasad przewiduje art. 5 dyrektywy. Jeżeli państwa członkowskie UE nie ustalą inaczej, to art. 3 i 4 nie mają zastosowania do przejęć, gdy wobec zbywającego prowadzone jest postępowanie upadłościowe lub inne podobne postępowanie wszczęte w celu likwidacji aktywów zbywającego i gdy znajduje się ono pod nadzorem organu publicznego.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane