statystyki

Pracujemy mniej. Ale wciąż więcej niż w Europie

autor: Janusz K. Kowalski09.05.2019, 05:12; Aktualizacja: 09.05.2019, 05:32
Średni czas pracy jednego zatrudnionego* (w godzinach)

Średni czas pracy jednego zatrudnionego* (w godzinach)źródło: DGP

O sześć godzin skrócił się w ubiegłym roku średni czas pracy przypadający na jednego zatrudnionego. To już trzeci rok z rzędu, gdy ten wskaźnik spada.

1693 godziny – tyle przepracowała statystycznie w 2018 r. osoba zatrudniona w firmie lub instytucji mającej ponad dziewięciu pracowników. Było to o 0,4 proc. mniej niż w roku poprzednim, przy tej samej liczbie 250 dni roboczych – wynika z najnowszych danych GUS.

Podobne spadki mieliśmy też w latach 2016 i 2017. To, że mniej pracujemy, potwierdzają też ankietowe badania aktywności ekonomicznej ludności, w których respondenci deklarują, ile czasu przeznaczają na zarobkowanie.

Skąd ta tendencja spadkowa? – Przyczynia się do tego m.in. wzrost wynagrodzeń. Mniej chętnie bierzemy nadgodziny – ocenia prof. Maria Drozdowicz-Bieć z SGH. – Większej liczbie osób zarobione pieniądze wystarczają na zaspokojenie potrzeb i nie muszą już pracować dłużej niż osiem godzin dziennie. Więcej czasu wolą spędzić z rodziną i przyjaciółmi oraz przeznaczyć na realizację zainteresowań – tłumaczy Drozdowicz-Bieć. W ubiegłym roku przeciętne wynagrodzenie w gospodarce było o 7,2 proc. wyższe niż w 2017.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Nauczyciela(2019-05-10 14:38) Zgłoś naruszenie 11

    Policzyłam. W tym tygodniu przepracowałam 50 godzin, włączając w to niedzielę. Jestem nauczycielem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane