statystyki

Jak uwzględnić w zasiłku nagrodę roczną w razie zmiany wymiaru czasu pracy

autor: Izabela Nowacka28.03.2019, 20:00
Mimo że przerwa między okresami pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku opiekuńczego będzie krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe, ze względu na zmianę wymiaru czasu pracy podstawa wymiaru zasiłku przysługującego za czerwiec powinna być ustalona na nowo. Stanowić ją będzie miesięczne wynagrodzenie za maj, tj. po zmianie wymiaru czasu pracy.

Mimo że przerwa między okresami pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku opiekuńczego będzie krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe, ze względu na zmianę wymiaru czasu pracy podstawa wymiaru zasiłku przysługującego za czerwiec powinna być ustalona na nowo. Stanowić ją będzie miesięczne wynagrodzenie za maj, tj. po zmianie wymiaru czasu pracy.źródło: ShutterStock

Pracownik w wieku 48 lat zachorował w marcu tego roku. Jest to jego pierwsza w tym roku niezdolność do pracy. Ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za 5 dni zwolnienia lekarskiego. Jego wynagrodzenie to pensja zasadnicza 3600 zł, premia miesięczna w wysokości 15 proc. wynagrodzenia za czas przepracowany oraz nagroda roczna w wysokości od 3 do 10 proc. wypłaconego zasadniczego wynagrodzenia za pracę. W styczniu 2019 r. wypłacono nagrodę za 2018 r. w kwocie 1980 zł. Jednak od 1 lipca 2018 r. pracownik przeszedł z 1/2 na 3/4 etatu (wcześniej zarabiał 2800 zł). Jak obliczyć podstawę wymiaru i wysokość wynagrodzenia chorobowego?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za marzec będzie stanowiła suma przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za okres od lipca 2018 r. do lutego 2019 r., tj. po zmianie etatu, oraz 1/6 kwoty nagrody rocznej w kwocie przypadającej za pełne miesiące kalendarzowe po zmianie wymiaru czasu pracy, tj. za okres od lipca do grudnia 2018 r.

Pracownikowi, który nie osiągnął wieku 50 lat, za łącznie 33 dni choroby w roku kalendarzowym przysługuje wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru ustalanej według zasad zasiłkowych. Oznacza to, że podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, lub z okresu krótszego, gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem roku pracy. Wtedy bazę zasiłkową wyznacza się, przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe tego zatrudnienia. Wynagrodzeniem jest tu przychód, od którego naliczane są składki na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie społeczne finansowanych ze środków pracownika (kwota odpowiadająca 13,71 proc. tej podstawy). Podstawę wynagrodzenia/zasiłku chorobowego oblicza się, przyjmując te składniki wynagrodzenia, które podlegają oskładkowaniu i nie przysługują za okresy niezdolności do pracy.

WAŻNE Podstawę wynagrodzenia/zasiłku chorobowego oblicza się, przyjmując te składniki wynagrodzenia, które podlegają oskładkowaniu i nie przysługują za okresy niezdolności do pracy.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia chorobowego nie uwzględnia się natomiast składników wynagrodzenia, które zgodnie z obowiązującymi u pracodawcy przepisami płacowymi, np. regulaminem wynagradzania albo umowami o pracę ‒ jeśli pracodawca takiego regulaminu nie posiada (nie ma takiego obowiązku), przysługują za okres pobierania zasiłku/wynagrodzenia chorobowego. W razie braku postanowień o utrzymaniu prawa do składnika wynagrodzenia za okres pobierania chorobowego należy przyjąć, składnik ten nie przysługuje za rzeczony okres i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru. Jeżeli jednak obowiązujące pracodawcę przepisy płacowe nie mają odpowiednich postanowień w tym zakresie, a pracodawca udokumentuje, że składnik wynagrodzenia jest pracownikowi wypłacany za okres otrzymywania wynagrodzenia/zasiłku, to składnika tego nie uwzględnia się w podstawie jego wymiaru.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane