statystyki

Składki trzeba liczyć od przeciętnego wynagrodzenia

autor: Bożena Wiktorowska06.03.2019, 07:30; Aktualizacja: 06.03.2019, 07:37
pieniądze

pieniądzeźródło: ShutterStock

Pracodawca zatrudniający pracowników delegowanych może odliczyć diety za ich pobyt za granicą. Ale jeśli ich przychód będzie niższy od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, płatnik musi go podwyższyć do takiej kwoty.

13 listopada 2018 r. do ZUS wpłynął wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji złożony przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność usługową w Polsce i w Niemczech polegającą na wykonywaniu prac magazynowych w firmach współpracujących. W zależności od umów z zagranicznymi kontrahentami polska firma występuje jako agencja pracy tymczasowej albo wykonuje prace w ramach umów o świadczenie usług. Pracownicy delegowani są zatrudnieni na stanowiskach magazynierów na podstawie umów o pracę. Osoba wyjeżdżająca za granicę ma zagwarantowane w umowie, że wynagrodzenie otrzymuje w euro w minimalnej stawce obowiązującej w kraju delegowania (także na podstawie układów zbiorowych pracy). Pracodawca za takie osoby płaci składki w Polsce po wcześniejszym uzyskaniu z ZUS zaświadczenia A1. Część zatrudnionych pracuje jednocześnie także na terenie Polski, otrzymując za to wynagrodzenie w złotówkach.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane