statystyki

Pracownicy socjalni zapowiadają strajk

autor: Michalina Topolewska05.02.2019, 09:30; Aktualizacja: 05.02.2019, 10:06
Do tej pory w ramach protestu odbyła się pikieta pracowników socjalnych pod siedzibą MRPiPS w Warszawie oraz akcje „Czarny tydzień w pomocy społecznej” i „Pomoc społeczna się wykrwawia”

Do tej pory w ramach protestu odbyła się pikieta pracowników socjalnych pod siedzibą MRPiPS w Warszawie oraz akcje „Czarny tydzień w pomocy społecznej” i „Pomoc społeczna się wykrwawia”źródło: ShutterStock

Organizacje wchodzące w skład Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego (OKP) podjęły decyzję o wszczęciu procedury, która ma doprowadzić do strajku generalnego w pomocy społecznej.

– Jest to nasza reakcja na brak dialogu ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) oraz realizacji złożonych przez nas postulatów – mówi Paweł Maczyński, wiceprzewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

Żądania wysuwane przez protestujących dotyczą wprowadzenia konkretnych zmian, głównie w przepisach ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1508 ze zm.). Ich celem ma być poprawa warunków pracy pracowników socjalnych oraz świadczenia przez nich wsparcia osobom w trudnej sytuacji życiowej. Postulaty obejmują m.in. wzrost wynagrodzeń, nowe uregulowanie ścieżki awansu zawodowego oraz wyłączenie dodatku za pracę w terenie z podstawy wynagrodzenia za pracę.

Do tej pory w ramach protestu odbyła się pikieta pracowników socjalnych pod siedzibą MRPiPS w Warszawie oraz akcje „Czarny tydzień w pomocy społecznej” i „Pomoc społeczna się wykrwawia”. Ta ostatnia, która miała miejsce 25 stycznia br., polegała na tym, że przedstawiciele tej grupy zawodowej oddawali honorowo krew (w związku z czym korzystali z dnia wolnego od pracy).


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane