statystyki

Walne zgromadzenie kończy umowę prezesa spółki

autor: Michał Culepa13.12.2018, 19:00
podpis, umowa, dokument

Kolejne sądy orzekały na korzyść Grzegorza K. i potwierdzały zawarcie w tych warunkach umowy na czas określony.źródło: ShutterStock

Źródłem sprawy był pozew Grzegorza K., byłego prezesa C. sp. z o.o., o ustalenie istnienia stosunku pracy – umowy na czas określony.

Spór między stronami nie dotyczył tego, czy zawarta z nim umowa o pracę była umową na czas określony, czy umową na czas wykonywania określonej pracy, dopuszczoną przez przepisy kodeksu pracy obowiązujące do lutego 2016 r. Zawarto w niej klauzulę o wypowiedzeniu, ustalając termin 3-miesięczny, wskazano też, że zawarta jest do dnia zwykłego walnego zgromadzenia wspólników (wzw), zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki. Zgodnie ze statutem takie wzw miało być zwoływane na koniec danego roku obrotowego, nie później niż do 30 czerwca.

Kolejne sądy orzekały na korzyść Grzegorza K. i potwierdzały zawarcie w tych warunkach umowy na czas określony. W uzasadnieniu wyroku oddalającego ostatecznie skargę kasacyjną spółki Sąd Najwyższy wskazał, że choć sprawa ma charakter historyczny (obecnie obowiązujące przepisy kodeksu pracy nie przewidują już umowy na czas wykonywania określonej pracy), to wnioski i problemy w niej zawarte mogą mieć znaczenie także na przyszłość, dla obecnego stanu prawnego.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane