statystyki

Wiemy, o ile wzrośnie pensja minimalna w przyszłym roku

autor: Michalina Topolewska06.08.2018, 07:56; Aktualizacja: 06.08.2018, 08:41
Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podwyżka najniższej pensji obejmie ok. 1,5 mln osób.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podwyżka najniższej pensji obejmie ok. 1,5 mln osób.źródło: ShutterStock

2200 zł ma wynosić od 1 stycznia 2019 r. najniższe wynagrodzenie za pracę na etacie. Stawka godzinowa na umowie cywilnoprawnej wzrośnie do 14,50 zł.

Takie kwoty znalazły się w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. Rząd proponuje podwyższenie najniższej płacy z 2100 zł do 2200 zł, co oznacza wzrost o 5,7 proc. w porównaniu z 2018 r. W relacji do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia będzie to stanowić w przyszłym roku jego 46,6 proc. Stawka godzinowa dla niepracujących na podstawie umowy o pracę wzrośnie z 13,40 zł do 14,50 zł.

Zgodnie z procedurą uzgadniania wysokości minimalnego wynagrodzenia kwoty te zostały przedstawione w czerwcu członkom Rady Dialogu Społecznego (RDS). Do porozumienia nie doszło, bo związki zawodowe chciały większej podwyżki, na co nie było zgody rządu. W efekcie to Rada Ministrów musi określić wysokość minimalnej pensji oraz stawki godzinowej w rozporządzeniu, przy czym nie może to być mniej niż kwota przedstawiona do negocjacji w RDS. Ogłoszenie kwot powinno nastąpić w Dzienniku Ustaw nie później niż 15 września.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane