statystyki

Sądowa kontrola zatrudnienia w Kościołach

autor: Łukasz Guza18.04.2018, 06:03; Aktualizacja: 18.04.2018, 06:34
religia, religie, kościół, wiara, islam

Wyrok TSUE ma znaczenie także dla polskich sądów i pracowników.źródło: Materiały Prasowe

Związki wyznaniowe mogą żądać od kandydatów do pracy przynależności do tej samej grupy religijnej, ale tylko wówczas, jeśli jest to uzasadnione i nie prowadzi do dyskryminacji. Wymogi takie podlegają sądowej kontroli. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 17 kwietnia 2018 r.

Sprawa, którą zajął się TSUE, dotyczyła Niemki, która wzięła udział w rekrutacji na stanowisko ogłoszone przez organizację pomocniczą niemieckiego kościoła protestanckiego. Praca miała polegać m.in. na przygotowaniu raportu na temat przestrzegania konwencji ONZ dotyczącej likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej. Do obowiązków zatrudnionej osoby należało m.in. reprezentowanie organizacji na arenie politycznej oraz przygotowywanie opinii na użytek wewnętrzny pracodawcy. Od kandydatów wymagano przynależności do kościoła protestanckiego lub Wspólnoty Roboczej Kościołów Chrześcijańskich w Niemczech. Kobieta nie została zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną. W związku z tym uznała, że jest dyskryminowana ze względu na religię (nie przynależy do żadnego związku wyznaniowego) i wniosła pozew o odszkodowanie. Rozpatrujący jej sprawę sąd zwrócił się do TSUE o wykładnię dyrektywy Rady 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy (Dz.U. UE z 2000 r., L 303, s. 16). W szczególności wnioskował o wyważenie prawa do równego traktowania w zatrudnieniu oraz autonomii kościołów w zakresie ich działalności.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • krol(2018-04-19 11:14) Zgłoś naruszenie 160

  Kiedy sądowa kontrola zatrudniania niepełnosprawnych w agencjach ochrony - warunki - przywileje i kiedy koniec dojenia PFRON-u ?

  Odpowiedz
 • j.(2018-04-26 16:02) Zgłoś naruszenie 62

  No, ale chyba trudno wymagać od proboszcza, żeby na stanowisku kościelnego zatrudnił np. muzułmanina...

  Odpowiedz
 • zatrudnianie na czarno(2018-05-06 10:18) Zgłoś naruszenie 20

  jest dziś domeną kościelną..........

  Odpowiedz
 • Henek(2018-04-26 17:02) Zgłoś naruszenie 17

  Lewactwo w Europie osiagnelo juz szczyty glupoty siegajace Himalajow ! Hew he he he he . To nie jest juz zadna poprawnosc polityczna - tylko absolutny bezsens !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane