statystyki

Tak firmy obchodzą zakaz handlu w niedzielę. Czy skarbówka pomoże PIP w tropieniu fałszerzy kodów PKD

autor: Patrycja Otto10.04.2018, 09:31; Aktualizacja: 10.04.2018, 19:56
Nie wszyscy przedsiębiorcy pogodzili się z zakazem handlu w niedziele. Wielu wciąż szuka sposobów na jego obejście.

Nie wszyscy przedsiębiorcy pogodzili się z zakazem handlu w niedziele. Wielu wciąż szuka sposobów na jego obejście.źródło: ShutterStock

Za wskazanie dominującej działalności niezgodnie z prawdą grożą surowe kary. Solidarność chce, aby na wniosek inspektorów pracy prawdziwość danych weryfikowały urzędy skarbowe.

Prawnicy ostrzegają przez popularnym ostatnio zabiegiem zmiany kodów PKD głównej działalności – po to, by ominąć zakaz wynikający z ustawy 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. poz. 305). Ich zdaniem takie praktyki zamiast pomóc przedsiębiorcy przetrwać w nowej rzeczywistości mogą stać się dla niego źródłem poważnych kłopotów. Grożą nawet odpowiedzialnością karną.

Zmian kodów PKD nie można bowiem dokonywać całkowicie swobodnie. O tym, czym się kierować, mówią „Zasady Budowy Klasyfikacji”, stanowiące załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz.U. z 2007 r. nr 251, poz. 1885 ze zm.). Jak zauważa adwokat Jerzy Kwaśniewski, prezes zarządu Instytutu Ordo Iuris, pkt 7 tej regulacji wyraźnie stanowi, że przeważającą działalnością jednostki statystycznej jest „działalność posiadająca największy udział wskaźnika, np. wartość dodana, produkcja brutto, wartość sprzedaży, wielkość zatrudnienia lub wynagrodzeń charakteryzującego działalność jednostki”.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane