statystyki

Powstanie KAS miało największy wpływ na zmiany w służbie cywilnej

autor: Artur Radwan04.04.2018, 07:32; Aktualizacja: 04.04.2018, 09:11
Spadająca liczba kandydatów przy naborze na wolne stanowiska w służbie cywilnej jest potwierdzeniem tego, że jeśli na rynku pracy jest stabilnie i nie mamy zbyt dużego bezrobocia, to niewiele osób jest zainteresowanych pracą w budżetówce. Ta daje stabilizację, ale teraz nie jest to doceniane.

Spadająca liczba kandydatów przy naborze na wolne stanowiska w służbie cywilnej jest potwierdzeniem tego, że jeśli na rynku pracy jest stabilnie i nie mamy zbyt dużego bezrobocia, to niewiele osób jest zainteresowanych pracą w budżetówce. Ta daje stabilizację, ale teraz nie jest to doceniane.źródło: ShutterStock

W 2017 r. zatrudnienie w służbie cywilnej wzrosło o pół tysiąca. Średnie wynagrodzenie w administracji rządowej także jest większe – o ponad 250 zł – i wynosi już 5524 zł brutto. Tak wynika z opublikowanego właśnie sprawozdania szefa służby cywilnej za ubiegły rok.

Przyczyną wzrostu zatrudnienia było powstanie Krajowej Administracji Skarbowej, i włączenie części funkcjonariuszy celnych do korpusu służby cywilnej. W stosunku do 2016 r. zwiększyła się liczba urzędników ministerialnych (o 347 etatów, tj. 2,8 proc.), w tym przede wszystkim w Ministerstwie Finansów. W innych urzędach rządowych zatrudnienie spadło. Na przykład w urzędach wojewódzkich o 88 etatów. Powodem jest m.in. wydzielanie poszczególnych instytucji z korpusu służby cywilnej (np. wyłączenie archiwów wojskowych).


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane