statystyki

Rozporządzenie płacowe do wymiany. Będą nowe stanowiska

autor: Leszek Jaworski28.03.2018, 08:34; Aktualizacja: 28.03.2018, 10:43
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Z analizy projektu wynika, że najwięcej zmian proponuje się wprowadzić w tabeli dotyczącej stanowisk w urzędach pracy oraz w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, centrach integracji społecznej, jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczejźródło: ShutterStock

Tak w skrócie można określić zmiany w rozporządzeniu płacowym pracowników samorządowych. Powinno ono zacząć obowiązywać od 20 maja, bo poprzednie traci moc dzień wcześniej.

Trwają konsultacje projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które zostało przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pozostało na nie już niewiele czasu, ponieważ nowy akt wykonawczy musi wejść w życie najpóźniej 20 maja 2018 r. Ta data wynika z art. 3 ustawy z 15 września 2017 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych (Dz.U. poz. 1930), zgodnie z którym dotychczasowe przepisy wykonawcze, wydane na podstawie jej art. 37 ust. 1 (tj. rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r., Dz.U. z 2014 r. poz. 1786 ze zm.), zachowują moc nie dłużej niż przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji. A trzeba też uwzględnić fakt, że projekt zakłada 14-dniowe vacatio legis. Samorządowcy jednak raczej nie powinni liczyć na wielkie zmiany – w projekcie bowiem utrzymano wiele dotychczasowych regulacji, natomiast przewidziano liczne korekty i doprecyzowania z uwagi na prawie dziesięcioletni okres obowiązywania dotychczasowego rozporządzenia, a także napływające do resortu wątpliwości w zakresie stosowania niektórych rozwiązań oraz potrzebę ich dostosowania do zmieniających się przepisów (np. w zakresie wymogów kwalifikacyjnych lub nazewnictwa czy aktualnych uwarunkowań).

W tabelach płacowych, stanowiących załącznik do rozporządzenia, próżno szukać sygnałów zwiastujących znaczącą poprawę sytuacji – choć w nielicznych przypadkach stanowisk można znaleźć drobne różnice in plus (rzędu 20–40 zł).

Staż pracy, dodatki, nagrody i prowizje

Projekt proponuje pozostawienie bez zmian regulacji dotyczącej skrócenia w uzasadnionych przypadkach stażu pracy, wymaganego na danym stanowisku. Podobnie jak dotychczas z takiej możliwości zostali wykluczeni:

● sekretarz – w zakresie stażu pracy w określonych jednostkach i na określonych stanowiskach (art. 5 ust. 2 ustawy),

● osoba na kierowniczym stanowisku urzędniczym, na którym nawiązano stosunek pracy na podstawie umowy o pracę – w zakresie wykształcenia i stażu pracy.

Doprecyzowane mają zostać przepisy dotyczące wynagrodzenia prowizyjnego. Ustawodawca zrobił to w taki sposób, aby nie było wątpliwości co do możliwości wypłaty wynagrodzenia więcej niż jednej osobie, jeżeli tą samą sprawą egzekucyjną zajmuje się więcej osób. Przy czym w tym przypadku wzorowano się na uregulowaniu zawartym w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów z 19 grudnia 2014 r. w sprawie uprawnień szczególnych przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 30). Nie przewiduje się zmian w zakresie dodatku specjalnego i za wieloletnią pracę. W proponowanym przepisie doprecyzowano jednak dotychczasowe brzmienie regulacji. Otóż zgodnie z nim pracownik nie nabywa ponownie prawa do nagrody jubileuszowej tego samego stopnia w sytuacji, w której wypłacono mu tę nagrodę ze względu na ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, mimo że do nabycia prawa do nagrody brakowało mniej niż 12 miesięcy. Ponadto zrezygnowano z przepisu, zgodnie z którym warunkiem ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej jest udokumentowanie prawa do tego świadczenia przez pracownika. Jest to zasada wynikająca z przepisów prawa pracy (art. 221 kodeksu pracy).

Odprawa emerytalna


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane