statystyki

Tak zatrudnia się Polaków. Gdzie jedni dopłacają, tam inni korzystają

autor: Piotr Lewandowski, Jakub Sawulski07.03.2018, 07:23; Aktualizacja: 07.03.2018, 08:54
podpis, dokument, biznes, umowa, kontrakt, prawo, urząd

W ramach ekspertyzy przygotowanej dla Komisji Europejskiej badaliśmy, jak funkcjonują na rynku pracy trzy główne grupy: pracujący na umowy o pracę, na umowy cywilnoprawne oraz prowadzący własną działalność gospodarczą.źródło: ShutterStock

Na niedawnej konferencji Polityki Insight premier Mateusz Morawiecki opowiedział się za stosowaniem w praktyce teorii sprawiedliwości Johna Rawlsa. Zgadujemy, że chodziło mu o zasadę dotyczącą nierówności, która mówi, że mogą one być usprawiedliwione tylko wtedy, jeśli osoby w najgorszej sytuacji mają się lepiej, niż miałyby się w warunkach pełnej równości. W praktyce oznacza to, że państwo powinno zapewniać merytokrację, równość szans i dbać o obywateli w najgorszej sytuacji.

W ramach ekspertyzy przygotowanej dla Komisji Europejskiej badaliśmy, jak funkcjonują na rynku pracy trzy główne grupy: pracujący na umowy o pracę, na umowy cywilnoprawne oraz prowadzący własną działalność gospodarczą. Sprawdziliśmy wysokość składek (chorobowe i wypadkowe) na ubezpieczenia społeczne opłacanych przez każdą z tych grup oraz świadczeń przez nie pobieranych z ZUS. Konkretnie zasiłków chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych, rehabilitacyjnych i wyrównawczych. W odróżnieniu od emerytur i rent te świadczenia wypłacane są najczęściej w trakcie karier zawodowych, a nie po ich zakończeniu. Wyniki są zaskakujące.

Pracujący na umowach o pracę są najliczniejszą grupą i najwięcej do systemu wpłacają. W 2016 r. składki na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe wyniosły 17 mld zł. Podobna kwota – 17,3 mld zł – została im wypłacona w formie świadczeń. O względnej równowadze możemy mówić od 2013 r., gdy wydłużono do roku pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Wcześniej osoby na umowach o pracę wpłacały do systemu o około 1/3 więcej składek, niż pobierały świadczeń.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane