statystyki

Tak zatrudnia się Polaków. Gdzie jedni dopłacają, tam inni korzystają

autor: Piotr Lewandowski, Jakub Sawulski07.03.2018, 07:23; Aktualizacja: 07.03.2018, 08:54
podpis, dokument, biznes, umowa, kontrakt, prawo, urząd

W ramach ekspertyzy przygotowanej dla Komisji Europejskiej badaliśmy, jak funkcjonują na rynku pracy trzy główne grupy: pracujący na umowy o pracę, na umowy cywilnoprawne oraz prowadzący własną działalność gospodarczą.źródło: ShutterStock

Na niedawnej konferencji Polityki Insight premier Mateusz Morawiecki opowiedział się za stosowaniem w praktyce teorii sprawiedliwości Johna Rawlsa. Zgadujemy, że chodziło mu o zasadę dotyczącą nierówności, która mówi, że mogą one być usprawiedliwione tylko wtedy, jeśli osoby w najgorszej sytuacji mają się lepiej, niż miałyby się w warunkach pełnej równości. W praktyce oznacza to, że państwo powinno zapewniać merytokrację, równość szans i dbać o obywateli w najgorszej sytuacji.

W ramach ekspertyzy przygotowanej dla Komisji Europejskiej badaliśmy, jak funkcjonują na rynku pracy trzy główne grupy: pracujący na umowy o pracę, na umowy cywilnoprawne oraz prowadzący własną działalność gospodarczą. Sprawdziliśmy wysokość składek (chorobowe i wypadkowe) na ubezpieczenia społeczne opłacanych przez każdą z tych grup oraz świadczeń przez nie pobieranych z ZUS. Konkretnie zasiłków chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych, rehabilitacyjnych i wyrównawczych. W odróżnieniu od emerytur i rent te świadczenia wypłacane są najczęściej w trakcie karier zawodowych, a nie po ich zakończeniu. Wyniki są zaskakujące.

Pracujący na umowach o pracę są najliczniejszą grupą i najwięcej do systemu wpłacają. W 2016 r. składki na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe wyniosły 17 mld zł. Podobna kwota – 17,3 mld zł – została im wypłacona w formie świadczeń. O względnej równowadze możemy mówić od 2013 r., gdy wydłużono do roku pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Wcześniej osoby na umowach o pracę wpłacały do systemu o około 1/3 więcej składek, niż pobierały świadczeń.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane