statystyki

Samozatrudnieni wstąpią do związku zawodowego bez względu na ryzyko gospodarcze

autor: Michalina Topolewska28.02.2018, 17:00
Doprecyzowany został również przepis dotyczący opiniowania przez związki zawodowe podziału środków na wynagrodzenia w instytucjach finansowanych z pieniędzy publicznych.

Doprecyzowany został również przepis dotyczący opiniowania przez związki zawodowe podziału środków na wynagrodzenia w instytucjach finansowanych z pieniędzy publicznych.źródło: ShutterStock

Posłowie przyjęli poprawkę, która umożliwi osobom pracującym na własny rachunek zakładanie lub przystępowanie do związków zawodowych bez względu na ponoszone ryzyko gospodarcze. Taka zmiana do rządowego projektu nowelizacji ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1881 ze zm.) została wprowadzona podczas ostatniego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy.

Zaproponowane w nim pierwotnie brzmienie art. 11 ustawy zakładało, że osobą wykonującą pracę zarobkową jest pracownik lub osoba świadcząca pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, o ile nie zatrudnia do tego innych osób, nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z wykonywaniem pracy oraz ma takie interesy zawodowe, które mogą być grupowo chronione.

To właśnie ten drugi z warunków budził wątpliwości. Eksperci oraz przedstawiciele związków zawodowych wskazywali, że znacząco ograniczy on prawo do zrzeszania się przez osoby samozatrudnione, bo praktycznie każda działalność gospodarcza wiąże się z ponoszeniem ryzyka. Dodatkowo mogłoby dochodzić do sytuacji, że pracodawcy wymuszaliby w umowach cywilno-prawnych zawieranie warunków związanych z ponoszeniem ryzyka gospodarczego, przez co osoby je podpisujące nie mogłyby korzystać z nowego uprawnienia. W związku z tym na podkomisji przyjęta została poprawka, która przewiduje wykreślenie tej przesłanki z art. 11.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane