statystyki

Wynagrodzenie twórcy nie może być świadczeniem okresowym

autor: Michał Culepa29.01.2018, 07:55; Aktualizacja: 29.01.2018, 09:00
Zgodnie z jej warunkami, za użycie wynalazku mężczyzna miał otrzymać zapłatę, ustaloną w odrębnej umowie, po upływie określonego terminu wykorzystania wynalazku w oparciu o zysk elektrociepłowni.

Zgodnie z jej warunkami, za użycie wynalazku mężczyzna miał otrzymać zapłatę, ustaloną w odrębnej umowie, po upływie określonego terminu wykorzystania wynalazku w oparciu o zysk elektrociepłowni.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła wynagrodzenia za opracowanie i wykorzystanie wynalazku. Był nim innowacyjny projekt dwustopniowego ogrzewania wody w wielkich kotłach parowych, używanych w elektrociepłowniach. We wrześniu 2007 r. stosowna umowa została podpisana przez twórcę Władysława P. i jedną ze śląskich elektrociepłowni.

Zgodnie z jej warunkami, za użycie wynalazku mężczyzna miał otrzymać zapłatę, ustaloną w odrębnej umowie, po upływie określonego terminu wykorzystania wynalazku w oparciu o zysk elektrociepłowni. Jednak umowy dotyczące określenia i wypłaty wynagrodzenia nie zostały podpisane. Twórca występował do elektrociepłowni z zapytaniami o wypłatę należności, ale ostatecznie jej nie otrzymał, co tłumaczono brakiem środków i ustaleniem kwoty. Ostatecznie, po upływie prawie 8 lat Władysław P. skierował sprawę do sądu, żądając wypłaty blisko 370 tys. zł wraz z odsetkami za wykorzystanie jego wynalazku przez elektrociepłownię.

We wszystkich instancjach uzyskał korzystne wyroki, ale pełnomocnik firmy jeszcze w sądzie I instancji zgłosił zarzut przedawnienia. Twierdził, że skoro umowa przewidywała okresowe ustalanie wysokości wynagrodzenia za korzystanie z wynalazku (według parametru zysku po sezonie grzewczym), to należność ta ma charakter świadczenia okresowego w rozumieniu art. 118 kodeksu cywilnego. Zatem jej termin przedawnienia wynosi tylko 3 lata.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane