statystyki

Mniejsza emerytura mundurowa przez bałagan w służbach

autor: Bożena Wiktorowska16.01.2018, 07:22; Aktualizacja: 16.01.2018, 08:20
Straż graniczna

Za każdy rok wykonywania zadań w szczególnie niebezpiecznych warunkach świadczenie jest zwiększane o 2 proc.źródło: ShutterStock

Błędy przy wydaniu decyzji odmawiającej przekazania zaświadczenia zwiększającego wysokość emerytury mundurowej są podstawą do ponownego rozpatrzenia sprawy.

W maju 2016 r. funkcjonariusz Straży Granicznej zwrócił się do komendanta głównego tej formacji o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że w trakcie pełnienia służby (w latach 2001–2009) zajmował się zwalczaniem terroryzmu. Tym samym jego przyszła emerytura byłaby wyższa, bowiem za każdy rok wykonywania zadań w szczególnie niebezpiecznych warunkach wysokość świadczenia jest zwiększana o 2 proc.

Komendant jednak odmówił wydania zaświadczenia. Z przeglądu dokumentacji archiwalnej Komendy Głównej SG i obfitej korespondencji prowadzonej m.in. z Zarządem Operacyjno-Śledczym Komendy Głównej SG wynikało, że skarżący nigdy nie zajmował się takimi sprawami.

Zainteresowany nie zgodził się z taką oceną swojej pracy i raz jeszcze wystąpił o zbadanie sprawy. W czasie postępowania wyjaśniającego okazało się, że w teczkach osobowych znajdują się dokumenty mówiące o tym, że w latach 2007–2009 nabył on uprawnienia i kwalifikacje do udziału w działaniach specjalnych oraz granicznych realizowanych przez Straż Graniczną i że brał w nich udział. Przełożeni uznali, że to za mało, żeby wystawić zaświadczenie potwierdzające prawo skarżącego do zwiększenia wysokości emerytury za wskazany przez niego okres. Co prawda udało się dotrzeć do znacznej ilości materiałów, w których znajdują się informacje o przebiegu służby skarżącego, ale na ich podstawie nie można – ich zdaniem – obiektywnie wywnioskować, czy w czasie jej pełnienia występowały zagrożenia związane ze zwalczeniem terroryzmu.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane