statystyki

Złożenie kilku podpisów to nie działalność zarobkowa

autor: Paulina Szewioła08.01.2018, 18:00
paragrafy

Samo podpisanie dokumentów przygotowanych przez zatrudnionych pracowników nie przesądza o prowadzeniu działalności zarobkowej.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła M.H., który wraz z żoną prowadzi działalność gospodarczą. Obydwoje wchodzą w skład zarządu, który jest uprawniony do reprezentowania firmy i prowadzenia jej spraw. M.H. z powodu problemów z kolanem stał się niezdolny do wykonywania pracy i pobierał z tego tytułu zasiłek chorobowy, a następnie świadczenie rehabilitacyjne. Firmą zarządzała jego żona. Zdarzył się jednak rok, kiedy obydwoje nie mogli pracować. Wtedy mężczyzna podpisał kilka dokumentów, m.in. zatwierdził protokół powypadkowy. To stało się powodem do zakwestionowania przez ZUS prawa do pobierania świadczeń i żądania ich zwrotu.

Sąd I instancji uznał, że roszczenie o zwrot zasiłku chorobowego uległo przedawnieniu. W tej sytuacji do rozstrzygnięcia pozostała kwestia zasadności dochodzenia przez organ rentowy pobranego przez M.H. świadczenia rehabilitacyjnego.

Sąd rejonowy wskazał, iż pozbawienie uprawnień z tytułu niezdolności do pracy może nastąpić tylko wtedy, gdy w trakcie zwolnienia lekarskiego są wykonywane przez przedsiębiorcę w jego firmie konkretne czynności, związane wprost z działalnością gospodarczą, w tym nadzór nad zatrudnionymi pracownikami czy obsługa klientów itp. W tej sprawie sąd uznał, że w okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego M.H. nie świadczył pracy zarobkowej, a jedynie jako prezes zarządu spółki ograniczył się do wykonania incydentalnych czynności formalnoprawnych. A to nie może pozbawić go prawa do świadczenia.


Pozostało jeszcze 19% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane