statystyki

Rekordowy listopad na naszym rynku pracy

autor: Łukasz Wilkowicz19.12.2017, 07:52; Aktualizacja: 19.12.2017, 08:08
pracownik praca

Przyśpieszeniu wzrostu wynagrodzeń towarzyszyć będzie spowolnienie dynamiki zatrudnienia.źródło: ShutterStock

W listopadzie liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw – chodzi o firmy niefinansowe zatrudniające co najmniej 10 osób – zwiększyła się o 17 tys. To najlepszy wynik tego miesiąca w historii badań. Był również drugim miesiącem obowiązywania obniżonego wieku emerytalnego. W związku z tym można było się spodziewać osłabienia dynamiki zatrudnienia.

Szczegółowych danych za miniony miesiąc jeszcze nie ma. W pierwszych 10 miesiącach tego roku największy wzrost zatrudnienia dotyczył przetwórstwa przemysłowego, przede wszystkim motoryzacji, przemysłu metalowego i producentów wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych.

Rosnącej liczbie etatów nie towarzyszy presja na wzrost płac. W listopadzie średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 4610,79 zł. Było o 6,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. W październiku wzrost wyraźnie przekraczał 7 proc. Realny wzrost płac, czyli taki, który bierze poprawkę na inflację, obniżył się do 2 proc. w ujęciu rocznym. To najsłabszy wynik od niemal dwóch lat.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • mac(2017-12-19 15:49) Zgłoś naruszenie 00

    co w tym ma być rekordowego ? bezrobocie 6,6 % to ma być mało? no to czytaj , Niemcy 5,6 czechy 3,8 węgry 3,9 wzrost płac w Polsce pełzający i najniższy w regionie !!! węgry i rumunia mają dwucyfrowy średnia płaca 4,6 tys ale najczęściej wypłacana to 2074 pln brutto czyli 1500 netto, tylko trzeba zadać sobie trud i o tym napisać

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane